Prof. Ryba: Święta bez Boga są wydmuszką

Profesor Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w programie „Myśląc Ojczyzna” w telewizji Trwam przypominał o religijnym wymiarze świąt Bożego Narodzenia.

Historyk Mieczysław Ryba, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podkreślał w sobotę w telewizji Trwam, że Boże Narodzenie pokazuje, jak bardzo polska kultura jest zrośnięta z chrześcijaństwem.Naukowiec ocenił pojawiające się na Zachodzie, a także w Polsce, próby laicyzacji Bożego Narodzenia, „ażeby święta Bożego Narodzenia świętować bez Boga, bez narodzin Chrystusa”. Jego zdaniem takie obchodzenie świąt jest „puste”.

„Święta bez Boga są wydmuszką. Nie ma w tym żadnej treści. Nie ma niczego, co byłoby sensem i odpowiadało na najbardziej podstawowe pytania człowieka, jakie sobie stawia: pytania o sens i cel życia człowieka oraz o zbawienie” – mówił prof. Ryba.

Historyk uznał, że na gruncie szkolnym czy urzędowym nie powinno ulegać się tendencjom zmierzającym do eliminacji religijnego wymiaru Bożego Narodzenia. Jako przykład odwrotnej tendencji podał zawieszenie krzyża w Lubelskim Urzędzie Marszałkowskim.

„Tendencja powinna być taka, że przestrzeń prywatna i publiczna jest przestrzenią do zagospodarowania przez chrześcijan. Twierdzenie, że poprawność polityczna, dialog, tolerancja miałyby polegać na tym, że większość katolicka opróżnia tę przestrzeń publiczną z symboli chrześcijańskich jest działaniem i twierdzeniem zupełnie absurdalnym” – uważa naukowiec.

Według niego za usuwaniem symboli chrześcijańskich stoi ideologia, którą nazwał marksistowską. „Chciano, by zbawić człowieka zupełnie inaczej – poprzez wyrzucenie wszystkich starych relacji, wszystkich tradycyjnych, naturalnych nawet więzi międzyludzkich – od rodziny począwszy, a na narodzie kończąc”. – opisywał intencje zwolenników tej ideologii historyk.

Profesor przypomniał, że w przyszłym roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, które zdecydują nie tylko „jakie będą podatki, jakie będą wydatki socjalne, inwestycyjne” ale także jak Polska i Europa będą wyglądać „od strony duchowej”.

„Przeżywając głęboko święta Bożego Narodzenia musimy się w tym formować, musimy reflektować co nas otacza i jaka treść płynie z tych świąt” – podsumował gość telewizji Trwam.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Szwecja: Chrystus „neutralny płciowo” na Boże Narodzenie

Kresy.pl / radiomaryja.pl

Prof. Ryba: Święta bez Boga są wydmuszką
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zbigniew2707 :

    Mało mnie obchodzi co sądzi jakiś prymitywny ksiądz Ryba. W dzień narodzenia Jezusa Chrystusa mogę włożyć odpowiadające mnie dzisiaj treści moralne i polityczne. Choinka przecież nie jest wynalazkiem chrześcijańskim, a cieszy dzieci i dorosłych w każdym domu. Przynajmniej połowa zachowań w dnach Bożego Narodzenia ma dziś ogólnoludzki , a nie koniecznie katolicki charakter. Ważna jest życzliwość, umacnianie więzi rodzinnych, społecznych i patriotycznych- miłości, życzliwości i wybaczania.