Prof. Ryba: Święta bez Boga są wydmuszką

Profesor Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w programie „Myśląc Ojczyzna” w telewizji Trwam przypominał o religijnym wymiarze świąt Bożego Narodzenia.

Historyk Mieczysław Ryba, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podkreślał w sobotę w telewizji Trwam, że Boże Narodzenie pokazuje, jak bardzo polska kultura jest zrośnięta z chrześcijaństwem.

Naukowiec ocenił pojawiające się na Zachodzie, a także w Polsce, próby laicyzacji Bożego Narodzenia, „ażeby święta Bożego Narodzenia świętować bez Boga, bez narodzin Chrystusa”. Jego zdaniem takie obchodzenie świąt jest „puste”.

„Święta bez Boga są wydmuszką. Nie ma w tym żadnej treści. Nie ma niczego, co byłoby sensem i odpowiadało na najbardziej podstawowe pytania człowieka, jakie sobie stawia: pytania o sens i cel życia człowieka oraz o zbawienie” – mówił prof. Ryba.

Historyk uznał, że na gruncie szkolnym czy urzędowym nie powinno ulegać się tendencjom zmierzającym do eliminacji religijnego wymiaru Bożego Narodzenia. Jako przykład odwrotnej tendencji podał zawieszenie krzyża w Lubelskim Urzędzie Marszałkowskim.

„Tendencja powinna być taka, że przestrzeń prywatna i publiczna jest przestrzenią do zagospodarowania przez chrześcijan. Twierdzenie, że poprawność polityczna, dialog, tolerancja miałyby polegać na tym, że większość katolicka opróżnia tę przestrzeń publiczną z symboli chrześcijańskich jest działaniem i twierdzeniem zupełnie absurdalnym” – uważa naukowiec.

Według niego za usuwaniem symboli chrześcijańskich stoi ideologia, którą nazwał marksistowską. „Chciano, by zbawić człowieka zupełnie inaczej – poprzez wyrzucenie wszystkich starych relacji, wszystkich tradycyjnych, naturalnych nawet więzi międzyludzkich – od rodziny począwszy, a na narodzie kończąc”. – opisywał intencje zwolenników tej ideologii historyk.

Profesor przypomniał, że w przyszłym roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, które zdecydują nie tylko „jakie będą podatki, jakie będą wydatki socjalne, inwestycyjne” ale także jak Polska i Europa będą wyglądać „od strony duchowej”.

„Przeżywając głęboko święta Bożego Narodzenia musimy się w tym formować, musimy reflektować co nas otacza i jaka treść płynie z tych świąt” – podsumował gość telewizji Trwam.

CZYTAJ TAKŻE: Szwecja: Chrystus „neutralny płciowo” na Boże Narodzenie

Kresy.pl / radiomaryja.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zbigniew2707
    zbigniew2707 :

    Mało mnie obchodzi co sądzi jakiś prymitywny ksiądz Ryba. W dzień narodzenia Jezusa Chrystusa mogę włożyć odpowiadające mnie dzisiaj treści moralne i polityczne. Choinka przecież nie jest wynalazkiem chrześcijańskim, a cieszy dzieci i dorosłych w każdym domu. Przynajmniej połowa zachowań w dnach Bożego Narodzenia ma dziś ogólnoludzki , a nie koniecznie katolicki charakter. Ważna jest życzliwość, umacnianie więzi rodzinnych, społecznych i patriotycznych- miłości, życzliwości i wybaczania.