Szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wjatrowycz odniósł się we wtorek do oświadczenia amerykańskiego Muzeum – Pomnika Holokaustu w Waszyngtonie (United States Holocaust Memorial Museum), w którym skrytykowano m.in. działalność kierowanej przez niego instytucji.

Zdaniem Wjatrowycza Muzeum miesza prawdziwe informacje o przejawach ksenofobii na Ukrainie takich jak ostatnie napady na obozy Romów czy antysemickie wypowiedzi niektórych polityków z ocenami działań ukraińskiego IPN mających na celu „nagłośnienie utajnionych do tej pory faktów o OUN i UPA”. Szef ukraińskiego IPN uważa za niesprawiedliwe uznawanie tej działalności za przejaw antysemityzmu.– Próba przedstawiania naszej pracy jako przejawu antysemityzmu rodzi wątpliwości co do szczerości zamiarów inicjatorów podobnych oświadczeń, które współgrają z rosyjską propagandą. napisał Wjatrowycz na Facebooku.

Ukraiński historyk skomentował także wyrażoną w oświadczeniu aprobatę wobec inicjatywy stworzenia w Babim Jarze kompleksu pomnikowego upamiętniającego zabitych tam Żydów. Według Wjatrowycza inicjatywa ta powstała „we współpracy z rosyjskimi oligarchami, m.in. tymi, którzy są objęci sankcjami USA”.

– A więc współpraca z prorosyjskimi inicjatywami jest bardzo dobra a odkrywanie własnej historii Ukraińcom to przejaw antysemityzmu? – komentuje Wjatrowycz.

Przypomnijmy, że amerykańskie Muzeum – Pomnik Holokaustu w Waszyngtonie w oficjalnym oświadczeniu skrytykowało wydarzenia o charakterze antysemickim, a także anty-romskim, do których doszło w ostatnim czasie na Ukrainie, w tym również gloryfikowanie hitlerowskich kolaborantów, takich jak członkowie ochotniczej ukraińskiej formacji Waffen-SS Galizien. W oświadczeniu skrytykowano także działania ukraińskiego IPN:

– (…) ciągłe wysiłki kierowany przez kierownictwo rządowego Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, mające na celu honorowanie pewnych przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) oraz wybielania ich morderczych czynów wzbudza wątpliwości w kwestii intencji rządu [Ukrainy].

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Wjatrowycz: Morawiecki próbuje zrobić z Ukraińców większych antysemitów od Polaków

Kresy.pl

Wjatrowycz odrzucił krytykę ze strony Muzeum Holokaustu. „Współgra z rosyjską propagandą”
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • MadMike :

   @lp Wszystko prawda ale *ciii* nic nie mówimy. Tępę chachły same się wykończą czy raczej zrobią to żydowskie mass media. Niech nasi wrogowie skaczą sobie do gardeł, my posiedzimy i będziemy obserwować.
   Ależ nasze polityki muszą mieć problem. Bronić „bratniej” UPAiny czy poprzeć koszernych władców ameryki? Aż czuje te palone zwoje nerwowe.

  • jwu :

   @lp W zamierzchłych czasach ,kiedy w szkołach uczono przysposobienia obronnego ,miałem nauczyciela ,który był emerytowanym pracownikiem wywiadu.I dlatego wpajał nam wielokrotnie ,że szpiegiem nie jest ten ,który przychylnie mówi o wrogu ,ale ten który non stop na niego pluje.

    • jwu :

     @lp Fakt.W Polsce rusofobia rośnie wprost proporcjonalnie ,do przyjaźni jaką zapewnia nam hegemon.Ale rozumiem to działanie.Bo łatwiej walczyć z kimś kogo nienawidzisz, niż z osobą Ci obojętną.Wracając do belfra od PO ,są pewne wyjątki.Piskorski nie zlewał pomyjami Rosji ,tylko namawiał do dobrosąsiedzkich stosunków z nią,i dlatego został uznany za szpiega.

 1. zefir :

  Napady na Romów i antysemickie działania na Ukrainie,to wg gnidy Wjatrowycza jedynie niesprawiedliwy przejaw banderowskiego antysemityzmu.Ta banderowska szuja Wjatrowycz nie dysponując obiektywnymi argumentami powołuje się na „{spółgranie z rosyjską propagandą”,chociaż sam jest wytworem,twórcą i kłamcą banderpropagandy.Bezczelność tego banderowskiego typa sięga dna gdy inicjatywę kompleksu pomnikowego w Babim Jarze odnosi do „współpracy z rosyjskimi oligarchami m.in.tymi którzy objęci są sankcjami USA”.To już chora aberacja gnidy Wjatrowycza.Zwraca uwagę bezosobowa i bezinstacyjna obraza żydostwa,byle nie urazić syjonistycznych satrapów tego co zwą ukrainą.Syjonizm nie dostrzega również setek tysięcy polskich ,cywilnych,niewinnych ofiar bestialstwa ukraińskiego szowinizmu ,w tym polskich niewiast,niemowlaków i dzieci,ofiar bandyckiego OUN-UPA,ukraińskich kolaborantów niemieckiego nazizmu z dywizjii SS-Galizien i innych licznych ukroformacji,oraz bandyckiej morderczo-grabieżczej nienawistnej ukraińskiej czerni stymulowanej ideologią OUN i zaprzańskiego greko-katolickiego kościoła.