Ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze (DBR) przygotowało zarzuty dla Petra Poroszenki w związku z domniemaną uzurpacją władzy. Dokument został przesłany do Prokuratury Generalnej (GPU), która powinna teraz zawnioskować o uchylenie immunitetu parlamentarnego byłego prezydenta. – podała w poniedziałek agencja Ukrinform powołując się na komunikat DBR.

Śledczy centralnego aparatu Państwowego Biura Śledczego skierowali do Generalnej Prokuratury Ukrainy projekt postanowienia o przedstawieniu zarzutów piątemu prezydentowi Ukrainy – napisano w komunikacie DBR.

Zarzuty są związane z domniemanym nielegalnym wpływem na przeprowadzenie konkursu dotyczącego doboru kandydatów na członków Wyższej Rady Sądownictwa (WRP) między marcem a majem 2019 roku. Zdaniem śledczych Poroszenko dopuścił się wówczas „działań mających na celu siłową zmianę lub zagarnięcie władzy państwowej” (art. 109 cz. 3 ukraińskiego kodeksu karnego) oraz „nadużycia władzy lub stanowiska służbowego” (art. 364 cz. 2 kk).

Oprócz tego DBR wysłało do GPU projekt wniosku do Rady Najwyższej o uchylenie immunitetu Petrowi Poroszence. W lipcu br. były prezydent dostał się bowiem do ukraińskiego parlamentu jako lider listy wyborczej partii Europejska Solidarność. Przypomnijmy jednak, że wraz z końcem roku immunitet parlamentarny na Ukrainie zostanie zniesiony.

Jak podaje portal Strana.ua, Poroszenko ogłosił 11 marca br. konkurs na członków WRP. W kwietniu z powodu wielu nieprawidłowości sąd administracyjny konkurs anulował. Oznaczało to, że całą procedurę należało rozpocząć od nowa. Jednak 8 maja, już po przegranych wyborach prezydenckich, Poroszenko dekretem zmienił warunki konkursu przyznając sobie prawo do mianowania członków WRP z grona tych, którzy przeszli dotychczasowe etapy selekcji. Na tej podstawie 13 maja wyznaczył dwóch członków Rady. Według Strana.ua w chwili ich nominacji prezydencki dekret nie był nawet opublikowany, a więc nie obowiązywał.

Doniesienie na byłego prezydenta złożył Andrij Portnow, były szef administracji innego byłego prezydenta, Wiktora Janukowycza. Jego zdaniem działania Poroszenki stanowiły uzurpację władzy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że z zeznań składanych w Izbie Reprezentantów w dochodzeniu ws. impeachmentu prezydenta Trumpa wynika, iż specjalny wysłannik USA na Ukrainę Kurt Volker radził współpracownikom prezydenta Zełenskiego, by nie wszczynali dochodzeń przeciwko Poroszence.

Kresy.pl / Ukrinform / Strana.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz