Na Ukrainie zniesiono immunitet parlamentarny

Rada Najwyższa Ukrainy (ukraiński parlament) zniosła we wtorek przepis konstytucji Ukrainy chroniący parlamentarzystów przed odpowiedzialnością karną, zatrzymaniem i aresztowaniem bez zgody parlamentu. – informuje agencja Unian.

Za zmianą konstytucji Ukrainy w tym względzie głosowało 373 deputowanych, w tym wszyscy parlamentarzyści prezydenckiego ugrupowania „Sługa Narodu”, „Batkiwszczyny”, „Hołosu” i nowej frakcji „Za przyszłością”. Nowelizację poparło także 24 deputowanych „Europejskiej Solidarności” Petra Poroszenki, przy trzech, którzy wstrzymali się od głosu. 27 deputowanych prorosyjskiej „Opozycyjnej Platformy-Za Życiem” nie wzięło udziału w głosowaniu pomimo obecności na sali obrad.

Nowelizacja wejdzie w życie 1. stycznia 2020 roku.

Jednocześnie pozostawiono przepis chroniący deputowanych przed prawną odpowiedzialnością za rezultaty głosowania oraz wypowiedzi na forum parlamentu, z wyłączeniem odpowiedzialności za zniesławienie.

Przyjęty dzisiaj projekt zniesienia immunitetu został złożony w parlamencie w ubiegłym roku jeszcze przez poprzedniego prezydenta. Przeszedł on jedno głosowanie i został skierowany do Sądu Konstytucyjnego, który uznał go za konstytucyjny, jednak zauważył, że przy jego przyjęciu należy wziąć pod uwagę zdolność systemu politycznego i prawnego do uniknięcia stosowania nacisku na deputowanych w okolicznościach całkowitego braku immunitetu.

Jak informuje agencja Interfax-Ukraina, deputowani „Platformy Opozycyjnej-Za Życiem” zamierzają zaskarżyć nowelizację do Sądu Konstytucyjnego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Poroszenko nazwał immunitet parlamentarny „anachronizmem”

Kresy.pl / Unian / Zaxid.net
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz