Petro Poroszenko chce zniesienia immunitetu parlamentarnego argumentując to wymogami zwalczania korupcji.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wezwał deputowanych Rady Najwyższej do zniesienia instytucji immunitetu parlamentarnego. Przewiduje to przygotowany projekt nowelizacji ukraińskiej konstytucji.

Podczas dzisiejszych obchodów Dnia Konstytucji Poroszenko powiedział:

…głośne sprawy, decydujące kroki w walce z korupcją, które teraz demonstruje prokuratura generalna i Narodowe Biuro Antykorupcyjne przypominają nam o takim anachronizmie jak nietykalność poselska. Mój odpowiedni projekt zmian do Konstytucji jest gotowy. Wymaga on politycznej woli od deputowanych – raz i na zawsze zrównania siebie w prawach z obywatelami Ukrainy, podobnie jak zdjęliśmy nietykalność z sędziów. Jeszcze raz powtarzam, że spodziewam się, że wybrańcy narodu w niedalekiej przyszłości podejmą odpowiednią decyzję. Przecież wśród nich z pewnością nie ma takiego, który nie obiecywałby skasowania tej nietykalności w swoim wyborczym programie. – mówił Poroszenko.

Obecnie zatrzymanie, aresztowanie i pociągnięcie deputowanego ukraińskiego parlamentu do odpowiedzialności karnej wymaga zgody Rady Najwyższej.

W dniu dzisiejszym Ukraina obchodzi Dzień Konstytucji na pamiątkę wydania przez hetmana kozackiego Filipa Orlika tzw. konstytucji wojska zaporoskiego, która jest uznawana na Ukrainie za pierwszą ukraińską konstytucję.

Zlikwidowanie immunitetu parlamentarnego z pewnością uderzyłoby w działania ukraińskich deputowanych opozycyjnych wobec władzy Poroszenki. Przykładowo tacy deputowani jak Semen Semenczenko czy Wołodymyr Parasiuk wykorzystywali swój immunitet do ochrony przez policją samozwańczych blokad Donbasu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

PRZECZYTAJ:

Ukraina: radykałowie wygrywają starcie z władzą, będzie pełna blokada Donbasu
Deputowani ukraińskiego parlamentu bez immunitetu?

Kresy.pl / zaxid.net / president.gov.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz