Ukraińcy będą hucznie świętować 100-lecie próby odebrania Lwowa Polakom

Pierwszego listopada 1918 roku Ukraińcy, którzy stanowili tylko niecałe 10 proc. ludności Lwowa, ogłosili w tym mieście powstanie tzw. Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej (ZURL). Próbie oderwania Lwowa i okolicznych ziem od odradzającej się Polski sprzeciwili się polscy mieszkańcy Lwowa, co dało początek wojnie polsko-ukraińskiej. W ciągu niespełna roku siły ukraińskie zostały pokonane i wyparte za rzekę Zbrucz. W czwartek Ukraińcy we Lwowie będą hucznie świętować 100-lecie proklamowania ZURL.

Szeroki program uroczystości 100-lecia ZURL opublikował dzisiaj portal Zaxid.net.Jednym z pierwszych akcentów obchodów będzie odsłonięcie 31. października o godz. 20 czasu lokalnego pomnika ZURL przy ulicy Gródeckiej 40, ufundowanego przez władze miasta. Odsłonięcie pomnika poprzedzi tzw. strzelecka watra.

Na pierwszy dzień listopada zaplanowano szereg wydarzeń mających związek z rocznicą. Już o godz. 9 rano w pobliżu siedziby państwowych władz obwodu lwowskiego przy ul. Wynnyczenki (d. Wały Gubernatorskie) odbędzie się przedstawienie teatralne odtwarzające wydarzenia tzw. Listopadowego Czynu (tak Ukraińcy nazywają proklamowanie ZURL). Niemal w tym samym czasie na uroczystej sesji rady miasta 10 naukowców zajmujących się historią ZURL otrzyma granty po 25 tys. hrywien.

O godz. 11 na Cmentarzu Łyczakowskim odbędzie się złożenie kwiatów przy pomniku żołnierzy Ukraińskiej Armii Halickiej (UHA – siły zbrojne ZURL) oraz na grobach ukraińskich działaczy z tamtego okresu.

W samo południe na lwowskim Rynku dojdzie do rekonstrukcji wydarzeń sprzed 100 lat. Przedstawienie nosi nazwę „Boje o stolicę – Lwów” oraz „Marsz Chwały Armii Halickiej i wojsk Ukraińskiej Republiki Ludowej”.

O godz.13 spod lwowskiego uniwersytetu wyruszy marsz studentów na Cmentarz Janowski, gdzie odbędzie się złożenie kwiatów przy pomniku żołnierzy UHA. W tym samym czasie odbędzie się odsłonięcie drugiego pomnika poświęconego ZURL we Lwowie – tym razem ufundowanego przez władze obwodu na rogu ulic Ohijenki i Listopadowego Czynu (d. Krasickich i Mickiewicza).

CZYTAJ TAKŻE: We Lwowie powstaną aż dwa pomniki upamiętniające próbę zabrania miasta Polakom

Ostatnim elementem obchodów tego dnia będzie koncert w lwowskiej operze pt. „Historia Siły. 100 lat ZURL”. NA koncercie, który rozpocznie się o godz. 18 zabrzmią pieśni Strzelców Siczowych.

Jak podaje Zaxid.net, imprezy z okazji 100-lecia ZURL zaplanowane są również na kolejne dni listopada. Obejmują one m.in. wystawy, koncerty, zajęcia w szkołach i prezentację gry planszowej „Galicja”.

Jak pisał kilka dni temu portal wPolityce.pl, w dniu 1. listopada we Lwowie, w 100-lecie rozpoczęcia walki przez Orlęta Lwowskie, nie są przewidziane żadne oficjalne polskie uroczystości państwowe. „Mam nadzieję, że MSZ i konsulat we Lwowie złożą kwiaty na Cmentarzu Orląt we Lwowie. Taki brak szacunku do polskiej historii i naszego dziedzictwa byłby niewytłumaczalny.” – komentował tę informację prof. Jan Żaryn.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Zbrodnie terrorystów z tzw. Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej 1918-19. Preludium Wołynia

Kresy.pl / Zaxid.net

Reklama

Tagi: , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Kasper1 :

  Siczowa dzicz będzie świętować jak jej uzbrojone, umundurowane i wyszkolone przez Austro-Węgry wojsko zostało na kopach wyniesione ze Lwowa przez jego cywilnych mieszkańców a w tym dzieci. To m. in. za to mścili się po ponad 20 latach bestialsko mordując ok. 160 tys. bezbronnych kobiet, ludzi starszych i dzieci.

 2. zefir :

  Całe to banderowskie świętowanie i swych klęsk celebrowanie nie zaciemni oczywistego faktu o polskim Lwowie.Nadymają się i rzucają te bandersyny i udają,że nie pamiętają iż dzisiejszą okupację Lwowa sovietom i Stalinowi zawdzięczają.Taka to ich parszywa,zawsze zdradziecka i kolaboracyjna ideologia.

 3. gutek :

  Kolejny przykład idiotyzmu sponsorowanego przez USA, kult „walki hgw o co” byle by mówić o „walce, bohaterach i ofiarach”
  Obecny problem Ukraińców polega na tym że zrobili z luzerów bohaterów. Chmielnicki – luzer który sprzedał Ukrainę Rosji, Petlura – luzer który dał się nabrać Piłsudskiemu, Bandera – luzer który zdechnął pod fałszywym nazwiskiem w obcym kraju będąc podrzędnym agencikiem obcego wywiadu, Szuchewycz – luzer – kolaborant który palnął sobie w łeb bo się bał konfrontacji z Sowietami. Z takimi wielkimi bohaterami to życzę powodzenia w budowaniu państwowości.