Ukraińcy będą hucznie świętować 100-lecie próby odebrania Lwowa Polakom

Pierwszego listopada 1918 roku Ukraińcy, którzy stanowili tylko niecałe 10 proc. ludności Lwowa, ogłosili w tym mieście powstanie tzw. Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej (ZURL). Próbie oderwania Lwowa i okolicznych ziem od odradzającej się Polski sprzeciwili się polscy mieszkańcy Lwowa, co dało początek wojnie polsko-ukraińskiej. W ciągu niespełna roku siły ukraińskie zostały pokonane i wyparte za rzekę Zbrucz. W czwartek Ukraińcy we Lwowie będą hucznie świętować 100-lecie proklamowania ZURL.

Szeroki program uroczystości 100-lecia ZURL opublikował dzisiaj portal Zaxid.net.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jednym z pierwszych akcentów obchodów będzie odsłonięcie 31. października o godz. 20 czasu lokalnego pomnika ZURL przy ulicy Gródeckiej 40, ufundowanego przez władze miasta. Odsłonięcie pomnika poprzedzi tzw. strzelecka watra.

Na pierwszy dzień listopada zaplanowano szereg wydarzeń mających związek z rocznicą. Już o godz. 9 rano w pobliżu siedziby państwowych władz obwodu lwowskiego przy ul. Wynnyczenki (d. Wały Gubernatorskie) odbędzie się przedstawienie teatralne odtwarzające wydarzenia tzw. Listopadowego Czynu (tak Ukraińcy nazywają proklamowanie ZURL). Niemal w tym samym czasie na uroczystej sesji rady miasta 10 naukowców zajmujących się historią ZURL otrzyma granty po 25 tys. hrywien.

O godz. 11 na Cmentarzu Łyczakowskim odbędzie się złożenie kwiatów przy pomniku żołnierzy Ukraińskiej Armii Halickiej (UHA – siły zbrojne ZURL) oraz na grobach ukraińskich działaczy z tamtego okresu.

W samo południe na lwowskim Rynku dojdzie do rekonstrukcji wydarzeń sprzed 100 lat. Przedstawienie nosi nazwę „Boje o stolicę – Lwów” oraz „Marsz Chwały Armii Halickiej i wojsk Ukraińskiej Republiki Ludowej”.

O godz.13 spod lwowskiego uniwersytetu wyruszy marsz studentów na Cmentarz Janowski, gdzie odbędzie się złożenie kwiatów przy pomniku żołnierzy UHA. W tym samym czasie odbędzie się odsłonięcie drugiego pomnika poświęconego ZURL we Lwowie – tym razem ufundowanego przez władze obwodu na rogu ulic Ohijenki i Listopadowego Czynu (d. Krasickich i Mickiewicza).

CZYTAJ TAKŻE: We Lwowie powstaną aż dwa pomniki upamiętniające próbę zabrania miasta Polakom

Ostatnim elementem obchodów tego dnia będzie koncert w lwowskiej operze pt. „Historia Siły. 100 lat ZURL”. NA koncercie, który rozpocznie się o godz. 18 zabrzmią pieśni Strzelców Siczowych.

Jak podaje Zaxid.net, imprezy z okazji 100-lecia ZURL zaplanowane są również na kolejne dni listopada. Obejmują one m.in. wystawy, koncerty, zajęcia w szkołach i prezentację gry planszowej „Galicja”.

Jak pisał kilka dni temu portal wPolityce.pl, w dniu 1. listopada we Lwowie, w 100-lecie rozpoczęcia walki przez Orlęta Lwowskie, nie są przewidziane żadne oficjalne polskie uroczystości państwowe. „Mam nadzieję, że MSZ i konsulat we Lwowie złożą kwiaty na Cmentarzu Orląt we Lwowie. Taki brak szacunku do polskiej historii i naszego dziedzictwa byłby niewytłumaczalny.” – komentował tę informację prof. Jan Żaryn.

CZYTAJ TAKŻE: Zbrodnie terrorystów z tzw. Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej 1918-19. Preludium Wołynia

Kresy.pl / Zaxid.net

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Kasper1
  Kasper1 :

  Siczowa dzicz będzie świętować jak jej uzbrojone, umundurowane i wyszkolone przez Austro-Węgry wojsko zostało na kopach wyniesione ze Lwowa przez jego cywilnych mieszkańców a w tym dzieci. To m. in. za to mścili się po ponad 20 latach bestialsko mordując ok. 160 tys. bezbronnych kobiet, ludzi starszych i dzieci.

 2. zefir
  zefir :

  Całe to banderowskie świętowanie i swych klęsk celebrowanie nie zaciemni oczywistego faktu o polskim Lwowie.Nadymają się i rzucają te bandersyny i udają,że nie pamiętają iż dzisiejszą okupację Lwowa sovietom i Stalinowi zawdzięczają.Taka to ich parszywa,zawsze zdradziecka i kolaboracyjna ideologia.

 3. gutek
  gutek :

  Kolejny przykład idiotyzmu sponsorowanego przez USA, kult „walki hgw o co” byle by mówić o „walce, bohaterach i ofiarach”
  Obecny problem Ukraińców polega na tym że zrobili z luzerów bohaterów. Chmielnicki – luzer który sprzedał Ukrainę Rosji, Petlura – luzer który dał się nabrać Piłsudskiemu, Bandera – luzer który zdechnął pod fałszywym nazwiskiem w obcym kraju będąc podrzędnym agencikiem obcego wywiadu, Szuchewycz – luzer – kolaborant który palnął sobie w łeb bo się bał konfrontacji z Sowietami. Z takimi wielkimi bohaterami to życzę powodzenia w budowaniu państwowości.