Ukraińskie władze zamierzają całkowicie odrestaurować zabytkowy klasztor dominikanów w Podkamieniu, zwany niegdyś „Podolską Częstochową”.

Departament architektury i rozwoju miast lwowskiej obwodowej administracji państwowej (ŁODA) ogłosił międzynarodowy przetarg na kompleksową restaurację kościoła klasztornego i dzwonnicy w Podkamieniu w obwodzie lwowskim. – podał portal Zaxid.net.Ogłoszenie o przetargu pojawiło się w poniedziałek w Prozorro – ukraińskim systemie zamówień publicznych.

Jak pisze Zaxid.net, na restaurację zabytku przeznaczono 28,6 mln hrywien (równowartość ok. 3,9 mln zł). W ramach tych środków zwycięzca przetargu powinien odrestaurować wszystkie fasady budowli, przeprowadzić prace archeologiczne wokół kompleksu, odrestaurować mury oraz dzwonnicę a także wykonać remont wewnątrz budowli – odrestaurować ściany, schody, chór, podłogi i drzwi oraz założyć instalację przeciwpożarową.

Środki na restaurację pochodzą z grantu Unii Europejskiej w ramach programu „Transgraniczny szlak pielgrzymkowy jako instrument promocji wspólnego dziedzictwa kulturowego i historycznego na pograniczu ukraińsko-polskim”. Projekt przewiduje współfinansowanie z budżetu.

Kresy.pl informowały o znalezieniu pieniędzy na restaurację zabytkowego kompleksu w Podkamieniu w marcu br. Wówczas mówiono o możliwym wydaniu na remont 24 mln hrywien. Pieniądze miały wystarczyć nie tylko na prace przy budowli i murach obronnych, ale także na uporządkowanie parku, tarasu widokowego i ustawienie tablic informacyjnych dla turystów – ukraińskie władze chcą bowiem przystosować budynek do działalności centrum turystyki pielgrzymkowej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W Podkamieniu znajduje się malowniczo położony kościół i klasztor dominikanów, którego czasy świetności przypadają na XVII-XVIII wiek. Miejscowość słynącą z cudownego obrazu Matki Bożej Podkamieńskiej nazywano czasem „podolską Częstochową”. W 1944 roku kościół i klasztor wraz z całą miejscowością stał się areną jednej z największych rzezi UPA – w marcu 1944 roku w ciągu dni zamordowano w Podkamieniu kilkuset Polaków. Obecnie zabytek znajduje się w rękach greckokatolickiego zakonu studytów.

Kresy.pl / Zaxid.net

Reklama

Tagi: ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz