24 miliony hrywien przeznaczono na restaurację dawnego kościoła dominikanów w Podkamieniu na Ukrainie.

W Podkamieniu w obwodzie lwowskim na Ukrainie zostanie odrestaurowany zabytkowy kościół podominikański – poinformowała w poniedziałek agencja Ukrinform powołując się na portal Whołos. Pieniądze na ten cel znalazły się dzięki unijnemu programowi Polska-Białoruś-Ukraina.Jak powiedziała Whołosowi naczelnik oddziału ochrony zabytków departamentu architektury i rozwoju miast administracji obwodu lwowskiego Hanna Charun, na prace przeznaczono 24 mln hrywien (ok. 740 tys. euro) w ramach realizacji projektu transgranicznego.

W 2017 roku ten obiekt został objęty międzynarodowym projektem „Transgraniczny szlak pielgrzymkowy jako instrument promocji wspólnego dziedzictwa kulturowego i historycznego na pograniczu ukraińsko-polskim”. Projekt zwyciężył. Wygraliśmy 24 mln hrywien na restaurację zabytku i aranżację małej infrastruktury turystycznej wokół klasztoru. – powiedział Charun.

Według ukraińskiej urzędniczki w ramach projektu planowane jest całkowite odnowienie dzwonnicy, fasady i wnętrza zabytku, tak aby przystosować budynek do działalności centrum turystyki pielgrzymkowej. Pieniędzy ma wystarczyć także na uporządkowanie parku, tarasu widokowego i ustawienie tablic informacyjnych dla turystów. Prace przy realizacji projektu zaplanowano na lata 2018-2020.

Hanna Charun przypomniała, że w latach 2009-2012 dzięki finansom przyznanym przez władze obwodu dokonano wymiany hełmu wieży kościoła, odnowiono dach a także zdjęto do renowacji rzeźby autorstwa Jana Pinzela. Według niej w poprzednich latach władze obwodowe przeznaczały na renowację zabytku od 300 do 800 tys. hrywien, lecz były to kwoty niewystarczające do jego odnowienia.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W Podkamieniu znajduje się malowniczo położony kościół i klasztor dominikanów, którego czasy świetności przypadają na XVII-XVIII wiek. Miejscowość słynącą z cudownego obrazu Matki Bożej Podkamieńskiej nazywano czasem „podolską Częstochową”. W 1944 roku kościół i klasztor wraz z całą miejscowością stał się areną jednej z największych rzezi UPA – w marcu 1944 roku w ciągu dni zamordowano w Podkamieniu kilkuset Polaków. Obecnie zabytek znajduje się w rękach greckokatolickiego zakonu studytów.

PRZECZYTAJ: Podkamień – klasztor Dominikanów

Kresy.pl / Ukrinform

Reklama

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz