Zawalony niemal równo rok temu dach dawnego klasztoru kapucynów w Olesku (obwód lwowski na Ukrainie) został wyremontowany – poinformowało w piątek ukraińskie ministerstwo kultury i polityki informacyjnej.

Minister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko poinformował w piątek na Facebooku o „bardzo dobrej nowinie” dotyczącej dawnego klasztoru kapucynów w Olesku, w którym obecnie znajdują się magazyny zbiorów zamku w Olesku. Jak napisał, wyremontowano zrujnowane fragmenty dachu klasztoru.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4749.49 PLN    (21.58%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Niezwykłe zbiory jednego z najpopularniejszych zamków na Ukrainie są już bezpieczne” – uznał ukraiński minister.

Tkaczenko dodał, że w ten sposób rozpoczął się anonsowany przez prezydenta Zełenskiego program „wielkiej restauracji” zabytków. Minister dołączył do swojego wpisu kilka zdjęć wykonanych podczas remontu dachu klasztoru.

Jak podawaliśmy, znaczna część dachu dawnego klasztoru kapucynów w Olesku zawaliła się 3 stycznia 2020 roku. Narodowa Galeria Sztuki poinformowała, że nikt nie został ranny, a przechowywane na miejscu eksponaty nie ucierpiały. Według Galerii dach nadawał się do całkowitej wymiany. O opłakanym stanie budynku informowano od dawna, lecz ukraińskie władze nic nie robiły w tej sprawie.

Przypomnijmy, że przez lata ukraińskie władze przeznaczały znikome środki finansowe na renowację zabytków, z których wiele należy do polskiego dziedzictwa kulturalnego, często doprowadzając je do ruiny. Dopiero niedawno zapowiedziano przeznaczenie od 2021 roku wielomiliardowych środków na projekt „Wielkie budownictwo”, w ramach którego ma dojść do restauracji najcenniejszych zabytków.

Kresy.pl / mkip.gov.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz