W poniedziałek przywódcy dwóch zwaśnionych państw – Armenii i Azerbejdżanu – spotkają się w Moskwie w obecności prezydenta Rosji Władimira Putina.

Jak podała w niedzielę służba prasowa Kremla, 11 stycznia w Moskwie dojdzie to trójstronnych rozmów z udziałem prezydenta Rosji Władimira Putina, prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa oraz premiera Armenii Nikola Paszyniana. Do spotkania dojdzie z inicjatywy strony rosyjskiej.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Przywódcy Rosji, Azerbejdżanu i Armenii mają omówić stan realizacji porozumienia rozejmowego z 9 listopada ub. roku kończącego walki w Górskim Karabachu a także kolejne kroki w sprawie rozwiązania aktualnych problemów w tym regionie.

„Szczególna uwaga zostanie zwrócona na kwestie udzielania pomocy mieszkańcom terenów dotkniętych działaniami wojennymi, a także odblokowaniu i rozwijaniu powiązań handlowo-ekonomicznych i transportowych” – podał Kreml.

Oprócz rozmów trójstronnych dojdzie do oddzielnych rozmów Władimira Putina z Ilhamem Alijewem i Nikolem Paszynianem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

W nocy z 9 na 10 listopada Armenia przy mediacji Rosji zawarła porozumienie rozejmowe z Azerbejdżanem, które jest gwarantowane przez Moskwę. Zawiera ono decyzje niekorzystne dla Ormian w Górskim Karabachu. Wszystkie rejony wokół regionu, które Ormianie kontrolowali od początku lat 90 przeszły pod kontrolę Baku, tak jak i około jednej trzeciej nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu z miastem Szuszą. Pozostała w rękach Ormian część Górskiego Karabachu została przekazana pod kontrolę rosyjskich sił rozjemczych.

Porozumienie wygasiło eskalację zbrojną w postaci pełnowymiarowej wojny, jaka wybuchła w regionie 27 września, w której Ormianie ponieśli militarną klęskę.

Kresy.pl / kremlin.ru

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz