W poniedziałek przywódcy dwóch zwaśnionych państw – Armenii i Azerbejdżanu – spotkają się w Moskwie w obecności prezydenta Rosji Władimira Putina.

Jak podała w niedzielę służba prasowa Kremla, 11 stycznia w Moskwie dojdzie to trójstronnych rozmów z udziałem prezydenta Rosji Władimira Putina, prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa oraz premiera Armenii Nikola Paszyniana. Do spotkania dojdzie z inicjatywy strony rosyjskiej.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

275.18 PLN    (1.25%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Przywódcy Rosji, Azerbejdżanu i Armenii mają omówić stan realizacji porozumienia rozejmowego z 9 listopada ub. roku kończącego walki w Górskim Karabachu a także kolejne kroki w sprawie rozwiązania aktualnych problemów w tym regionie.

„Szczególna uwaga zostanie zwrócona na kwestie udzielania pomocy mieszkańcom terenów dotkniętych działaniami wojennymi, a także odblokowaniu i rozwijaniu powiązań handlowo-ekonomicznych i transportowych” – podał Kreml.

Oprócz rozmów trójstronnych dojdzie do oddzielnych rozmów Władimira Putina z Ilhamem Alijewem i Nikolem Paszynianem.

W nocy z 9 na 10 listopada Armenia przy mediacji Rosji zawarła porozumienie rozejmowe z Azerbejdżanem, które jest gwarantowane przez Moskwę. Zawiera ono decyzje niekorzystne dla Ormian w Górskim Karabachu. Wszystkie rejony wokół regionu, które Ormianie kontrolowali od początku lat 90 przeszły pod kontrolę Baku, tak jak i około jednej trzeciej nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu z miastem Szuszą. Pozostała w rękach Ormian część Górskiego Karabachu została przekazana pod kontrolę rosyjskich sił rozjemczych.

Porozumienie wygasiło eskalację zbrojną w postaci pełnowymiarowej wojny, jaka wybuchła w regionie 27 września, w której Ormianie ponieśli militarną klęskę.

Kresy.pl / kremlin.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz