Władze obwodu iwanofrankiwskiego na Ukrainie przekazały Kościołowi rzymskokatolickiemu w użytkowanie kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Bohorodczanach. Do tej pory z budynku kościoła korzystali prawosławni.

O połowicznym odzyskaniu kościoła (wciąż pozostaje on własnością państwa) poinformowała w piątek na swojej stronie internetowej Archidiecezja Lwowska. Z komunikatu lwowskiej kurii wynika, że 16 czerwca decyzję o przekazaniu budynku w bezpłatne korzystanie przez katolików podjął szef państwowej administracji obwodowej (odpowiednik polskiego wojewody) Witalij Fedoriw. Z kościoła będzie korzystać parafia rzymskokatolicka w Bohorodczanach.

“Po wielu latach starań wspólnoty i kapłanów, którzy służyli w tej wspólnocie, możemy z wdzięcznością powiedzieć: «Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli». Opatrzność Boża sprawiła, że ​​budynek kultu został zwrócony jego dawnym właścicielom, tj. obecnym mieszkańcom Bohorodczanów wyznania rzymskokatolickiego” – napisała lwowska kuria.

Kościół w Bohorodczanach, który w czasach sowieckich został zamieniony na magazyn, w latach 90. trafił w użytkowanie Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego (UKP PM). Zwrot kościoła stał się możliwy po przejściu wiernych UKP PM w Bohorodczanach do utworzonego w 2019 roku Prawosławnego Kościoła Ukrainy. W związku z tym, że PKU ma już swoją cerkiew w Bohorodczanach, miejscowy biskup prawosławny zgodził się na oddanie świątyni w ręce katolików.

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Bohorodczanach został wraz z przylegającym klasztorem dominikanów zbudowany w XVIII wieku. Na Ukrainie jest on zabytkiem architektury narodowego znaczenia.

CZYTAJ TAKŻE: TV Trwam: dyskryminacja Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie trwa [+VIDEO]

Kresy.pl / rkc.lviv.ua / mi100.info / kurs.if.ua

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply