Skoda zrezygnowała z planów budowy fabryki samochodów na Ukrainie

Czeski producent samochodów Skoda Auto nie zbuduje na Ukrainie nowej fabryki. Przyszła inwestycja zostanie ulokowana w którymś z krajów wschodniej lub południowo-wschodniej Europy. – napisała w piątek Ekonomiczna Prawda powołując się na agencję Interfax-Ukraina.

O tym, że Skoda rozważa możliwość zbudowania na Ukrainie fabryki samochodów stało się głośno w 2017 roku przy okazji spotkania szefa Skody Bernharda Maiera z premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem. Później ukraińska minister ds. euroatlantyckiej integracji Iwanna Kłympusz-Cyncadze ujawniła, że sprawa była omawiana podczas plenarnego posiedzenia ukraińsko-czeskiej komisji międzyrządowej ds. współpracy gospodarczej, przemysłowej i naukowo-technicznej. Według ukraińskiej minister strony toczyły na ten temat „konstruktywny dialog”.

Jak poinformowała agencję Interfax-Ukraina spółka „Eurocar”, zakład montujący skody w obwodzie zakarpackim, Ukraina wypadła z wyścigu o nową fabrykę Skody. „Skoda wyznaczając potencjalne miejsce dla nowego wielomarkowego zakładu skróciła wybór do czterech krajów wschodniej i południowo-wschodniej Europy. Ukrainy wśród nich nie ma” – oświadczono w „Eurocarze”. Przypomniano także, że podczas wizyty szefa Skody ukraińskiemu rządowi przedstawiono szereg życzeń dotyczących m.in. dogodnej logistyki, dostępności wykwalifikowanej siły roboczej i niskich kosztów pracy w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Według „Eurocaru” Ukraina nie zapewniła czeskiemu inwestorowi zadowalających warunków.

„Na Ukrainie wciąż nie ma udogodnień celnych i podatkowych dla działania parków przemysłowych, chociaż odpowiednie projekty ustaw zostały przyjęte w pierwszym czytaniu w 2016 roku, nie wdrożono 15-letniej strategii rozwoju rynku samochodów elektrycznych, nie rozpatrzono projektów wsparcia produkcji pojazdów elektrycznych, które zostały zgłoszone na początku roku”- powiedziano Interfaxowi-Ukraina w „Eurocarze”. Ponadto wskazano, że liberalizowanie przepisów dotyczących wwozu aut używanych nie sprzyja lokowaniu produkcji samochodów na Ukrainie.

„Niestety Ukraina nie wytrzymała konkurencji w walce o wielkie inwestycje. Można nawet powiedzieć, że nawet nie walczyła (…) o 1,4 mld euro inwestycji, 5 tys. nowych miejsc pracy i możliwość produkowania 300 tys. samochodów rocznie z poziomem eksportu 4,5 mld euro” – stwierdzono w montowni Skody.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Pod Lwowem Niemcy otworzyli fabrykę na 1 tys. pracowników, która będzie produkować dla Audi [+FOTO]

Kresy.pl / Ukraińska Prawda / autocentre.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz