Merkel rozpoczęła wizytę w Polsce. Dzień wcześniej była w Kijowie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel przyleciała w piątek do Warszawy z jednodniową wizytą. Dzień wcześniej szefowa niemieckiego rządu była w Kijowie, gdzie spotkała się z czołowymi ukraińskimi politykami, w tym z prezydentem i premierem Ukrainy.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, wizyta niemieckiej kanclerz w Warszawie rozpoczęła się od oficjalnego powitania w Belwederze przez premiera Mateusza Morawieckiego. Merkel i Morawiecki poprowadzą polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe, których tematem mają być stosunki bilateralne, polityka europejska, energetyczna i bezpieczeństwo. W planie wizyty jest również wpólna konferencja prasowa i złożenie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Jak podało radio RMF FM, Angela Merkel zamierza spotkać się również z politykami polskiej opozycji.

W czwartek kanclerz Niemiec składała roboczą wizytę w Kijowie na zaproszenie prezydenta kraju Petra Poroszenki. Jednak pierwszym ukraińskim politykiem, który przywitał Merkel był mer Kijowa Witalij Kliczko, który czekał na nią na lotnisku. Później szefowa niemieckiego rządu w Pałacu Maryńskim spotkała się z Poroszenką. Jak podawała agencja Ukrinform, strony omawiały aktualne sprawy, przede wszystkim kroki mające na celu „wzmocnienie ukraińsko-niemieckiego partnerstwa”. Na konferencji prasowej po spotkaniu ukraiński prezydent ujawnił, że strony umówiły się o przeprowadzeniu dziesiątego posiedzenia ukraińsko-niemieckiej grupy ds. współpracy gospodarczej 28. listopada br. w Berlinie. Merkel obiecała, że Niemcy „znacząco” zwiększą wielkość środków przeznaczanych na współpracę między oboma krajami. Poinformowała o stworzenia centrum innowacji z finansowaniem 2 mln euro rocznie. Niemiecki rząd jest także gotów wydzielić prawie 85 mln euro na polepszenie perspektyw podejmowania pracy przez młodych Ukraińców. Niemiecki rząd rozważa również udzielenie Ukrainie kredytu w wysokości 500 mln euro, z którego mogą być sfinansowane projekty infrastrukturalne w Mariupolu, Zaporożu i Odessie.

Niemiecka kanclerz przypomniała także o konieczności reform na Ukrainie, szczególnie decentralizacji. Tematowi decentralizacji Ukrainy Merkel poświęciła osobne wystąpienie w Domu Decentralizacji w Kijowie.

Angela Merkel powiedziała również na konferencji prasowej z Poroszenką, że drogę do zaprowadzenia pokoju na Ukrainie widzi w realizacji porozumień mińskich. Według niej porozumienia te nie są dotrzymywane, w związku z czym Niemcy opowiadają się za przedłużeniem sankcji wobec Rosji. Wezwała jednak także Ukrainę do wypełniania swoich zobowiązań wynikających z tych porozumień. Zapewniała o niemieckim poparciu dla integralności terytorialnej Ukrainy.

Według słów Petra Poroszenki strony omówiły m.in. sytuację w rejonie Morza Azowskiego i Cieśniny Kerczeńskiej. Ukraiński prezydent wyraził wobec Angeli Merkel głęboką wdzięczność za leczenie i rehabilitację ukraińskich żołnierzy w szpitalach Bundeswehry.

Później Merkel spotkała się z przewodniczącym ukraińskiego parlamentu Andrijem Parubijem i szefami frakcji parlamentarnych. Na tym spotkaniu powiedziała, że Niemcy w kontekście budowy Nord Stream 2 opowiadają się za udzieleniem Ukrainie gwarancji dotyczących zachowania jej pozycji odnośnie tranzytu gazu.

Kolejnym politykiem, który spotkał się w Kijowie z Angelą Merkel był premier Wołodymyr Hrojsman. Jak powiedział Hrojsman na spotkaniu, obroty handlowe pomiędzy Ukrainą a Niemcami mogą sięgnąć w przyszłym roku 10 mld euro.

Poprzednio Angela Merkel odwiedziła Kijów w sierpniu 2014 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Lider FDP wezwał Merkel do dymisji – kanclerz chce jeszcze porządzić

Kresy.pl / Ukrinform / PAP

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply