MSZ i TVP podpisały porozumienie w sprawie TVP Wilno

Prezes TVP Jacek Kurski oraz wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk podpisali w czwartek porozumienie w sprawie współdziałania w tworzeniu i rozpowszechnianiu programu telewizyjnego TVP Wilno. – podała służba prasowa MSZ.

TVP Wilno będzie skierowane do polskich mieszkańców Wileńszczyzny. Jak stwierdziło MSZ, kanał „uzupełni ofertę telewizyjną dostępną w ramach kultury masowej i będzie służył podtrzymywaniu tożsamości oraz wspieraniu aktywności mniejszości polskiej na Litwie”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3397.49 PLN    (15.44%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Uruchomienie programu zaplanowano na początek maja 2019 roku. TVP Wilno mają tworzyć młodzi dziennikarze wywodzący się z polskiej mniejszości na Litwie. Jak zaznaczyło MSZ, kanał będzie miał „charakter integracyjny zarówno w wymiarze polonijnym, jak i bilateralnym”.

TVP Wilno będzie pojawiało się na antenie TVP Polonia po zastąpieniu sygnału satelitarnego tej stacji sygnałem naziemnym TVP Wilno. Początkowo projekt przewiduje nadawanie codziennie piętnastominutowego serwisu informacyjnego w języku polskim oraz dwóch programów publicystycznych w tygodniu. Według TVP Info formuła programu prawdopodobnie zostanie rozszerzona jesienią.

Jak podało MSZ, porozumienie z TVP jest wynikiem wieloletniej współpracy obu instytucji w zakresie tworzenia oferty stacji TVP Polonia oraz programów w języku polskim i innych językach dla odbiorców za granicą.

Przypomnijmy, że według ustaleń portalu Wirtualnemedia.pl MSZ przeznaczy w tym roku na TVP Wilno 8 mln złotych. Siedziba stacji ma mieścić się w Domu Polskim w Wilnie.

Czytaj również: Polacy z Wilna będą tworzyć placówkę TVP na Litwie [+VIDEO]

Kresy.pl / gov.pl / TVP Info

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. mariusz67
    mariusz67 :

    Obecność Dworczyka nakazuje przewidywać złe scenariusze… Giedroyciowcy teraz będą siać propagandę jeszcze obficiej, za pośrednictwem telewizji, za olbrzymie pieniądze z Polski (dotąd hojnie sponsorowano gadzinowe media Znad Wilii radio i portal Okiończyca – tego z listy KGB-istów…).
    Jedyne co napawa nadzieją, że Wilniucy przetrzymają tych Dworczyków, Falkowskich, Doroszewską, Sakiewiczów, Przełomcową, Romaszewską Guzy, Hejke i tym podobnych, którym zamarzyło się tak manipulować polityką wschodnią, by do szczętu osłabić polskość. Na Ukrainie i Białorusi już skończyli dzieło, Polacy tam zostali podzieleni i nie stanowią obecnie żadnej realnej siły. Jedynie Wilniucy zachowali swoje przyczółki i się bronią przed „przyjaciółmi” z Polski. A to dzięki jedności, organizowaniu się, niezależności, liderom i organizacjom z prawdziwego zdarzenia z ZPL i AWPL/ZCHR na czele.
    Trzymam kciuki za Wilnian!