W Radzie Najwyższej odbywa się w czwartek drugie czytanie projektu ustawy o obrocie ziemią rolną. Wywołał on gorącą dyskusję i przepychanki między ukraińskimi parlamentarzystami.

Debacie w sali plenarnej Rady Najwyższej towarzyszą manifestacje pod jej budynkiem. Projekt wzbudza bowiem sprzeciwy ze względu na to, że wraz z uwolnieniem obrotu ziemią rolną możliwość jej nabywania uzyskają także cudzoziemcy. Do projektu ustawy złożono według agencji informacyjnej UNIAN około 4 tys. poprawek. Komisja do Spraw Rolnictwa i Polityki Agrarnej ujęła wszystkie poprawki w 9 bloków i zarekomendowała głosować nad poprawkami w takiej formie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wśród poprawek są te zakazujące sprzedaży ziemi cudzoziemcom, lub tylko obywatelom państwa-agresora, jak w ukraińskim ustawodawstwie określana jest Rosja, której Ukraina formalnie nie wypowiedziała wojny. Inna poprawka zakłada zakaz sprzedaży ziemi osobom prawnym.

W czasie debaty nad projektem doszło do zamieszania i przepychanek kiedy deputowani dwóch frakcji opozycyjnych – Batkiwszczyny i Platformy Opozycyjnej – Za Życiem, wkroczyli na mównicę i zablokowali ją. Przewodnicząca tej pierwszej partii, była premier Julia Tymuszenko wdarła się nawet na trybunę prezydium i zajęła miejsce przewodniczącego parlamentu. Mimo to wiceprzewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk zdołał ogłosić przerwę obiadową i kontynuowanie obrad nad projektem po niej. Przerwa ma trwać w godzinach 14-16 czasu kijowskiego.

Mimo ogłoszonej przerwy Tymoszenko wraz z kilkunastoma deputowanymi nadal pozostaje w sali plenarnej okupując trybunę prezydium. Co ciekawe jest wśród nich deputowana rządzącej partii „Sługa narodu” Mariana Bezugłaja oraz deputowana niezależna, popierana przez neobanderowską partię Swoboda Oksana Sawczuk. Według informacji cytowanych przez UNIAN Tymoszenko złamała mikrofon na trybunie przewodniczącego parlamentu raniąc się przy tym w palec.

Czytaj także: Gosiewska: Nasze poparcie dla Ukrainy jest bezwarunkowe

unian.net/svoboda.org/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz