Według badania grupy Rating, 41 proc. Ukraińców zgadza się z tezą prezydenta Rosji, że Ukraińcy i Rosjanie to jeden naród. Taki pogląd podzielają głównie mieszkańcy wschodniej i południowej części kraju. Co ciekawe, z tezą Putina zgadza się prawie połowa wyborców Batkiwszczyny Julii Tymoszenko i co trzeci sympatyk proprezydenckiej partii Sługa Narodu.

Przed dwoma tygodniami na stronie internetowej Kremla opublikowano w poniedziałek obszerny artykuł, w którym prezydent Rosji Władimir Putin przekonywał, że „Rosjanie i Ukraińcy to jeden naród”. Wcześniej powtarzał tę tezę publicznie, przy różnych okazjach. Spotykało się to z ripostami ze strony władz Ukrainy, w tym jej prezydenta, Wołodymyra Zełenskiego.

Grupa socjologiczna Rating przeprowadziła m.in. w tej sprawie sondaż wśród Ukraińców, na grupie 2500 osób w wieku powyżej 18 lat, w dniach 23-25 lipca br.

Z badania wynika, że 41 procent Ukraińców zgadza się z twierdzeniami Putina o tym, że Rosjanie i Ukraińcy to jeden naród, należący do jednej przestrzeni historycznej i duchowej. Przeciwnego zdania było 55 proc. ankietowanych.

Zwolennicy tezy rosyjskiego prezydenta to głównie mieszkańcy wschodniej (65 proc.) i południowej (56 proc.) Ukrainy. Uważa tak również co trzeci mieszkaniec centralnej części kraju, podczas gdy na zachodzie – 22 proc. Tam odnotowano też najwięcej przeciwników takiego twierdzenia (75 proc.). Pod względem podziału na wiek nie odnotowano większych różnic.

Wyniki sondażu podano również według kryterium deklarowanego wyznania. Zwolennikami tezy Putina jest 2/3 wiernych Prawosławnego Kościoła Ukrainy Patriarchatu Moskiewskiego i 1/3 tych z Prawosławnego Kościoła Ukrainy (65 proc. było przeciwnego zdania). Wysoki odsetek stwierdzono też wśród osób deklarujących się jako „po prostu wierzący w Boga” (52 proc.) i wśród ateistów (43 proc.). Zdecydowanymi oponentami tezy o „jednym narodzie” są grekokatolicy (88 proc. na „nie”, tylko 10 proc. „tak”).

Pod względem preferencji partyjnych, zwolennicy tezy Putina zdecydowanie dominują wśród sympatyków prorosyjskiej Platformy Opozycyjnej (86 proc.), Partii Murajewa „Nasi” (85 proc.), a także ugrupowania popularnego blogera, Anatolija Szarija (82 proc.). Co ciekawe, uważa tak również blisko połowa wyborców Partii Radykalnej Ołeha Laszki (48 proc., 51 proc. przeciw) i Batkiwszczyny Julii Tymoszenko (45 proc., 54 proc. przeciw). Niższe poparcie dla koncepcji „jednego narodu” stwierdzono wśród sympatyków Głosu (40 proc., 60 proc. przeciw), proprezydenckiej partii Sługa Narodu (35 proc., 59 proc. przeciw) i partii UDAR (33 proc., 63 proc. przeciw). Oponenci twierdzeń Putina dominują w grupie wyborców Strategii Hrojsmana (70 proc.) i Siła i Honor (80 proc.), a przede wszystkim w partii Europejska Solidarność byłego prezydenta Petra Poroszenki (86 proc.). Wśród wyborców neobanderowskiej Swobody 12 proc. zgadza się, że Ukraińcy i Rosjanie to jeden naród, przeciwnego zdania jest 87 proc.

Podczas sondażu respondentów zapytano też, czy uważają się Ukrainę za spadkobierczynię Rusi Kijowskiej. Twierdząco odpowiedziało 75 proc. 8 proc. uważa, że państwo ukraińskie jest spadkobiercą dziedzictwa Rosji, 9 proc. nie opowiada się za żadną z tych opcji.

Hromadske.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply