Były poseł litewskiego Sejmu i były wicemer Wilna Algirdas Paleckis został skazany za szpiegostwo na rzecz Rosji.

Sąd Okręgowy w Szawlach na Litwie uznał we wtorek byłego polityka Algirdasa Paleckisa za winnego szpiegostwa na rzecz Rosji i skazał go na sześć lat więzienia – podaje agencja BNS.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W sprawie tej sądzono również wileńskiego biznesmena Deimantasa Bertauskasa, który przyznał się do winy i złożył zeznania. Sąd zwolnił go od odpowiedzialności karnej zgodnie z wnioskiem prokuratury.

Wobec Paleckisa Prokuratura Generalna żądała dziewięciu lat pozbawienia wolności.

Wyrok nie jest prawomocny i może być zaskarżony do Sądu Apelacyjnego Litwy.

Według Prokuratury Generalnej Litwy oskarżeni od lutego 2017 roku do października 2018 roku działali w ramach zorganizowanej grupy wraz oficerem rosyjskiego wywiadu i innymi obywatelami Federacji Rosyjskiej, z których jeden został uznany za winnego w sprawie wydarzeń z 13 stycznia 1991 roku na Litwie.

Paleckis i Bertauskas mieli zbierać informacje interesujące rosyjski wywiad w zamian za pieniężne gratyfikacje.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak podawaliśmy, Paleckis trafił do aresztu tymczasowego w październiku 2018 roku. Wówczas podawano także, że celem aresztowanych był „wpływ na procesy polityczne” na Litwie poprzez formowanie programów i struktur partii politycznych, co miało być wzmacnianiem „miękkiej siły” Rosji.

Algirdas Paleckis jest wnukiem i synem działaczy Komunistycznej Partii Litwy z czasów radzieckich. Jego ojciec, Justas Paleckis poparł deklarację niepodległości względem ZSRR w głosowaniu 11 marca 1990 roku w Radzie Najwyższej Litewskiej SRR. W niepodległej Litwie był działaczem Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej i wiceministrem spraw zagranicznych Litwy. Sam Paleckis dał się poznać z radykalnych poglądów. Początkowo działał w tej samej partii co ojciec. Z jej ramienia został w 2004 roku posłem litewskiego parlamentu. W 2007 roku został radnym miasta Wilna, a następnie jego wicemerem. W 2008 roku został wykluczony z partii socjaldemokratycznej i założył nowe ugrupowanie – partię Frontas (Front), która w 2010 roku została przekształcona w Socjalistyczny Front Ludowy. Paleckis bez powodzenia ubiegał się o miejsce w parlamencie z jego ramienia.

Kresy.pl / lrt.lt / interfax.ru

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz