Prorosyjskie siły konsolidują się na Ukrainie

Pięć partii i ruchów sprzeciwiających się obecnej polityce zagranicznej władz Ukrainy i orientujących się na próbę szukania porozumienia z Rosją jednoczy siły przed wyborami.

Wkrótce po zaprzysiężeniu nowy prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski ogłosił decyzję o rozwiązaniu parlamentu i rozpisaniu przedterminowych wyborów parlamentarnych, które odbędą się 21 lipca. Powoduje to przetasowania na ukraińskiej scenie politycznej. Na naszym portalu pisaliśmy już o przedwyborczej koalicji ukraińskich organizacji nacjonalistycznych. Jednak konsolidują się nie tylko nacjonaliści.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak napisała w poniedziałek rosyjska gazeta „Kommiersant” konsolidują się także siły popierające kompromisowe nastawienie wobec donbaskich separatystów i Rosji oraz kwestionujące politykę integracji ze strukturami zachodnimi. Swoje siły połączyło w zeszłym tygodniu pięć partii i ruchów działających na takiej platformie. Najpoważniejszą jest Blok Opozycyjny, powstały przez wyborami w 2014 r. jako partia byłych działaczy Partii Regionów, rządzącej za czasów obalonego w tymże roku prezydenta Wiktora Janukowycza. Blok Opozycyjny uzyskała wówczas w wyborach proporcjonalnych 9,43% poparcia zwyciężając jednak w tych częściach obwodu donieckiego i ługańskiego, które znajdują się pod kontrolą Kijowa, a także w obwodzie charkowskim.

Blok Opozycyjny posiada w Radzie Najwyższej frakcję złożoną z 43 deputowanych. Jednak w ostatnim okresie w Blok osiąga w sondażach bardzo słabe wyniki co najpewniej skłoniło jego działaczy do poszukiwania sojuszników. W ogłoszonej w zeszłym tygodniu koalicji znajdą się także partia „Naszy” („Nasi”). To właśnie jej lider Jewgienij Murajew otworzy listę krajową koalicji. Murajew już jest deputowanym Rady Najwyższej, do której dostał się w 2014 r. zwyciężając w okręgu jednomandatowym. Drugie miejsca na liście koalicji zajmie Aleksandr Wiłkuł z Bloku Opozycyjnego.

Do koalicji dołączyła także Partia Pokoju, organizacja „Wozrożdienie” („Odrodzenie”) oraz „Dowieriaj diełam” „(Wierz czynom”). Tej ostatniej przewodzą merowie dwóch dużych ukraińskich miast: Giennadij Kernes z Charkowa i Giennadij Truchanow z Odessy. Obok nich w pierwszej dziesiątce na liście krajowej nowej koalicji znajdą się jeszcze merowi miast: Zaporoże, Mariupol na wschodzie kraju, i Użgorodu na Zakarpaciu.

W zasięgu koalicji jest również „Opozicionna Platforma – za żyzń” („Platforma Opozycyjna – za życiem”), której przewodzi Wiktor Miedwiedczuk, będący niegdyś głównym łącznikiem między Kremlem a ukraińską elitą polityczną.

kommersant.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz