Ukraina: nacjonaliści jednoczą siły przed wyborami do parlamentu

Najważniejsze skrajnie nacjonalistyczne ukraińskie ugrupowania polityczne wystartują wspólnie w wyborach do parlamentu wyznaczonych na 21. lipca br. Na jednej liście znajdą się kandydaci Swobody, Korpusu Narodowego, Prawego Sektora, Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów oraz obecnego ugrupowania Dmytra Jarosza (Derżawnyćka Iniciatywa Jarosza).

O zjednoczeniu sił przed wyborami parlamentarnymi poinformowała w niedzielę służba prasowa Swobody. To na listach tej partii formalnie znajdą się kandydaci pozostałych ugrupowań nacjonalistycznych. Pierwszą piątkę kandydatów na liście krajowej ogłoszono tego dnia na zjeździe Swobody.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Krajową „jedynką” nacjonalistów będzie lider Swobody Ołeh Tiahnybok. Drugie miejsce na liście otrzymał szef Narodowego Korpusu Andrij Biłecki. Na dalszych miejscach są Dmytro Jarosz oraz obecny szef Prawego Sektora Andrij Tarasenko. Pierwszą piątkę zamyka Rusłan Koszułynski, były kandydat Swobody na prezydenta.

„Tylko nacjonaliści mogą stać się tarczą, która powstrzyma rewanż promoskiewskiego brudu. (…) Potężna frakcja nacjonalistów powinna być w parlamencie. Nie da ona zniszczyć ukraińskiego państwa i pokaże dobrą pracę na rzecz narodu ukraińskiego, dla zapewnienia godnego życia każdemu Ukraińcowi.” – mówił podczas dzisiejszego zjazdu szef Swobody Ołeh Tiahnybok nawiązując do obecnej sytuacji politycznej na Ukrainie i obaw nacjonalistów związanych z dojściem do władzy Wołodymyra Zełenskiego.

O obawie, że w przyszłym parlamencie prorosyjskie siły będą mocne, mówił w swoim przemówieniu także lider Narodowego Korpusu Andrij Biłecki. Zostało ono odtworzone na wideo, ponieważ, jak podano, Biłecki jest na froncie. „Ta Rada [parlament – red.] jak nigdy potrzebuje ludzi, którzy będą mogli ostro przeciwdziałać piątej kolumnie. Nie powinno się śpiewać tej kolumnie, ani żartować, ale przeciwdziałać, jeśli to koniecznie, niezbyt dyplomatycznymi sposobami, za to maksymalnie skutecznymi” – mówił Biłecki.

Jak podaje strona internetowa Swobody, nacjonaliści idą do wyborów z programem „Ukraina ponad wszystko!”

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Zełenski przedstawił swoich kandydatów do parlamentu

Kresy.pl / UNIAN / svoboda.org.ua / azov.press

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz