Generalna Prokuratura Ukrainy (GPU) wezwała na przesłuchanie w sprawie masakry na Majdanie Petra Poroszenkę. Będzie to drugie przesłuchanie prezydenta Ukrainy w tej sprawie. Pierwsze przesłuchanie odbyło się w 2016 roku, ale od tamtej pory mimo wezwań śledczych Petro Poroszenko nie podpisał protokołu swoich zeznań.

O terminie przesłuchania Poroszenki dowiedziały się w GPU Ukraińskie Nowiny. Według źródła w prokuraturze Poroszenko będzie zeznawał 7. maja w sprawie przestępstw przeciw uczestnikom Euromajdanu. Prezydent zeznawał już raz w tej sprawie, w listopadzie 2016 roku, jednak okazało się, że nie podpisał protokołu zeznań. Jutro prokuratorzy chcą mu zadać dodatkowe pytania oraz poprosić o podpisanie protokołu z 2016 roku.

Naczelnik zarządu dochodzeń specjalnych GPU Serhij Horbatiuk potwierdził Ukraińskim Nowinom informację o wezwaniu Poroszenki. Ujawnił także, iż prezydent nie podpisał protokołu pomimo że prokurator generalny 7 razy przekazywał mu go do podpisu. Poroszence przypominano też o konieczności podpisania tego dokumentu za pośrednictwem jego współpracowników. Według Horbatiuka motywy powstrzymywania się Poroszenki przed złożeniem podpisu pod protokołem są „niezrozumiałe”.

Przypomnijmy, że prokurator Horbatiuk obciążał m.in. Petra Poroszenkę odpowiedzialnością za brak postępów w śledztwie w sprawie masakry na Majdanie w lutym 2014 roku.

Obwiniam [za opóźnianie śledztwa] kierownictwo organów ścigania i władze państwowe. Winni to prokurator generalny Łucenko, minister spraw wewnętrznych Awakow, szef SBU Hrycak i odpowiednio głowa państwa, która za to odpowiada – mówił Horbatiuk podczas popularnego programu publicystycznego „Prawo do władzy” w 2017 roku. Prokurator dodawał, że osoby te nie są zainteresowane badaniem tej sprawy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

PRZECZYTAJ:

Dr Kaczanowski: pomajdanowe władze kryją prawdziwych sprawców masakry na Majdanie [+VIDEO]

Dr Kaczanowski dla Kresów.pl: masakra na Majdanie była operacją typu „false flag”

Kresy.pl / Ukraińskie Nowiny
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz