Ukraiński parlament – Rada Najwyższa – przyjął w czwartek w drugim czytaniu projekt ustawy wprowadzający w ukraińskiej armii oraz w policji jako obowiązujące powitanie słowa „Sława Ukrajini-herojam sława!” (Chwała Ukrainie-chwała bohaterom!).

Za przyjęciem projektu głosowało 271 deputowanych. W porównaniu do projektu przyjętego w pierwszym czytaniu znowelizowano także przepisy ustawy o policji wprowadzając pozdrowienie „Sława Ukrajini-herojam sława!” także w siłach policyjnych, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który jest autorem procedowanego projektu, wyraził zadowolenie z wyniku dzisiejszego głosowania.

Nasi sławni przodkowie mogli o tym tylko marzyć! Święte dla każdego Ukraińca słowa „Chwała Ukrainie-chwała bohaterom!” od teraz są oficjalnym powitaniem Sił Zbrojnych Ukrainy. Dziękuję deputowanym, którzy podjęli tę historyczną decyzję, popierając mój projekt. Pozdrawiam wszystkich wojskowych. Chwała Ukrainie! – napisał Poroszenko na Twitterze.

Portal Nowoje Wriemia podaje, że nowelizacja zmieniła także obowiązujący do tej pory w ukraińskiej armii zwrot „towarzysz” na „pan”.

Jak podawały Kresy.pl, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko złożył 3. września br. w ukraińskim parlamencie projekt nowelizacji w statutów wojskowych przewidujący wprowadzenie słów „Sława Ukrajini-herojam sława!” w miejsce dotychczasowego powitania „Witajcie towarzysze” i „Życzymy zdrowia”. Deputowani czekali na głosowanie zaledwie trzy dni. Propozycję Poroszenki poparło w pierwszym czytaniu 283 deputowanych, znacznie więcej niż było potrzeba (minimum 226). Aby nowelizacja zaczęła obowiązywać, musi zostać podpisana przez przewodniczącego parlamentu oraz samego prezydenta i zostać opublikowana, co jest już tylko formalnością.

Hasło „Sława Ukrajini” i odzew „Herojam sława” zostały ustanowione jako organizacyjne przywitanie banderowskiej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów przez Uchwałę II Wielkiego Zboru OUN z kwietnia 1941 roku. Według uchwały przywitaniu miał towarzyszyć gest podniesienia „wyprostowanej prawej ręki w prawo skos wyżej wysokości czubka głowy”. W 1943 roku OUN oficjalnie zrezygnowała z gestu podniesienia ręki. Zawołanie to spopularyzowali ukraińscy nacjonaliści podczas wydarzeń na Majdanie na przełomie 2013 i 2014 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Sława Ukrainie to hasło banderowskie

Kresy.pl / Nowoje Wriemia

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply