Ostra reakcja Izraela na nadanie imienia Szuchewycza stadionowi w Tarnopolu

Ambasador Izraela na Ukrainie Joel Lion zdecydowanie potępił decyzję Rady Miejskiej Tarnopola o nadaniu miejskiemu stadionowi imienia Romana Szuchewycza, który w czasie II wojny światowej kolaborował z III Rzeszą, a od 1943 roku był głównodowodzącym tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii. W sprawie tej konsekwentnie milczy polska dyplomacja.

Joel Lion odniósł się do niedawnej decyzji radnych Tarnopola we wtorek na Twitterze. “Zdecydowanie potępiamy decyzję rady miejskiej Tarnopola o nadaniu Stadionowi Miejskiemu imienia niesławnego hauptmana z SS Schutzmannschaft 201 Romana Szuchewycza i domagamy się natychmiastowego unieważnienia tej decyzji” – napisał Lion po angielsku na swoim twitterowym koncie. Potem ten sam komunikat w języku ukraińskim ukazał się na oficjalnym profilu ambasady Izraela w Kijowie.

Zauważmy, że na podobny gest nie zdobyła się dotąd polska dyplomacja. To już drugi taki przypadek, po potępieniu w styczniu br. przez Joela Liona gloryfikacji nazistowskich kolaborantów na Ukrainie. Wówczas nie dołączył do niego ambasador RP Bartosz Cichocki, mimo iż rok wcześniej wspólnie z Lionem wydał oświadczenie, w którym odnotował „z wielkim zatroskaniem i smutkiem” celebrowanie przez ukraińskie władze różnego szczebla postaci historycznych i wydarzeń, „które należy raz na zawsze potępić”.

CZYTAJ TAKŻE: Zełenski w obecności Dudy: kwestia pamięci historycznej jako sprawa polityczna została całkowicie zdjęta z agendy

Przypomnijmy, że Rada Miejska Tarnopola na piątkowym posiedzeniu postanowiła nazwać Stadion Miejski w tym mieście imieniem Romana Szuchewycza. Decyzję podjęto w 71. rocznicę śmierci Szuchewycza, który 5 marca 1950 roku zginął w walce z NKWD. W czasie II wojny światowej Szuchewycz kolaborował z III Rzeszą – w 1941 roku był oficerem podporządkowanego Abwehrze batalionu Nachtigall (który dokonał co najmniej jednego pogromu Żydów), a w 1942 roku w szeregach podległej SS policji pacyfikował wioski na Białorusi. Od 1943 roku był głównodowodzącym tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii, która dokonała ludobójstwa Polaków na Kresach Południowo-Wschodnich.

W sprawie nazwania stadionu w Tarnopolu na Ukrainie imieniem Romana Szuchewycza interwencję poselską wystosował poseł Krystian Kamiński (Konfederacja/Ruch Narodowy).

Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. lp
    lp :

    Pomijając całkowitą impotencję Warszawy względem nazyfikacji Ukrainy, to USB musi mieć niezłe haki na pisiatych, że siedzą jak kundle w budzie i żaden nie odważył się nawet pisnąć w tej haniebnej sprawie. Ambasada Izraela ich wyręcza ale czy coś z tego wyniknie to wątpię.