Prokuratura obwodu zakarpackiego na Ukrainie wszczęła śledztwo w sprawie wydawania ukraińskim obywatelom węgierskich paszportów w konsulacie Węgier w Berehowie. Postępowanie toczy się w sprawie domniemanej zdrady państwa.

O wszczęciu postępowania poinformowała w piątek służba prasowa prokuratury. Jak napisano w jej komunikacie, na podstawie doniesień medialnych wszczęto postępowanie w sprawie „umyślnych działań obywateli Ukrainy na szkodę suwerenności, państwowego i informacyjnego bezpieczeństwa państwa, co wskazuje na znamiona przestępstwa kryminalnego zdrady państwowej”.

Prokuratura doprecyzowała, że chodzi o nagranie wykonane ukrytą kamerą, opublikowane przez media, na którym zarejestrowano moment wydawania ukraińskim obywatelom paszportów przez konsulat w Berehowie i składania przez nich przysięgi na wierność Węgier. Świeżo upieczeni obywatele węgierscy byli przy tym instruowani o konieczności ukrywania faktu podwójnego obywatelstwa przed ukraińskimi władzami (ukraińskie prawo nie pozwala na posiadanie podwójnego obywatelstwa).

Kilka godzin przed komunikatem prokuratury do podjęcia śledztwa wzywał w telewizji ZIK szef Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, a zarazem wiceszef ukraińskiego Radiokomitetu, Bohdan Czerwak. „Na miejscu siłowych struktur, powiedzmy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, zaaresztowałbym wszystkich, którzy składali przysięgi na wierność Węgrom. Dopytałbym również, dlaczego dokonywali antyukraińskich i antypaństwowych działań na terytorium konsulatu w Berehowie” – mówił Czerwak. Urzędnik wyraził opinię, że w konsulacie doszło do zamachu na integralność terytorialną Ukrainy i powinien być on w całości zamknięty.

Przypomnijmy, że wcześniej ukraiński prokurator generalny Jurij Łucenko zapowiedział, że osoby z podwójnym obywatelstwem będą pozbawiane obywatelstwa Ukrainy i oznajmił, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wszczyna śledztwa ws. wydawania węgierskich paszportów mieszkańcom Zakarpacia. SBU stwierdziła, że nie prowadzi żadnych działań tego rodzaju.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W węgierskim konsulacie w Berehowie na Zakarpaciu, mieszkańcy tego regionu, licznie zamieszkiwanego przez Węgrów, otrzymują węgierskie paszporty i składają przysięgę na wierność Węgrom. Ujawniono ukryte nagranie z takiej uroczystości, co wywołało poruszenie w ukraińskich mediach. Widać też na nim, jak węgierski dyplomata przykazuje nowym obywatelom Węgier, żeby nie ujawniali tego faktu ukraińskim władzom. Sprawa wywołała oburzenie MSZ Ukrainy i zyskała wymiar międzynarodowy. Szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin zagroził wydaleniem węgierskiego konsula. Berehowo to najbardziej węgierskie z wszystkich miast Zakarpacia.

Kresy.pl / Ukrinform / ZIK

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    „Kilka godzin przed komunikatem prokuratury do podjęcia śledztwa wzywał w telewizji ZIK szef Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, a zarazem wiceszef ukraińskiego Radiokomitetu, Bohdan Czerwak.” – FANTASTYCZNIE! A co „mądrzejsi” polscy POLYTYCY i redaHtorzy twierdzą przecież, że problem banderyzmu na Ukrainie nie istnieje i że jest to rosyjska propaganda (słyszałem to na własne uszy np. od Jankowskiego w Superstacji) bo „Swoboda” w ostatnich wyborach do Rady Werhownej otrzymała 2,7% głosów 🙂