Prokuratura obwodu zakarpackiego na Ukrainie wszczęła śledztwo w sprawie wydawania ukraińskim obywatelom węgierskich paszportów w konsulacie Węgier w Berehowie. Postępowanie toczy się w sprawie domniemanej zdrady państwa.

O wszczęciu postępowania poinformowała w piątek służba prasowa prokuratury. Jak napisano w jej komunikacie, na podstawie doniesień medialnych wszczęto postępowanie w sprawie „umyślnych działań obywateli Ukrainy na szkodę suwerenności, państwowego i informacyjnego bezpieczeństwa państwa, co wskazuje na znamiona przestępstwa kryminalnego zdrady państwowej”.

Prokuratura doprecyzowała, że chodzi o nagranie wykonane ukrytą kamerą, opublikowane przez media, na którym zarejestrowano moment wydawania ukraińskim obywatelom paszportów przez konsulat w Berehowie i składania przez nich przysięgi na wierność Węgier. Świeżo upieczeni obywatele węgierscy byli przy tym instruowani o konieczności ukrywania faktu podwójnego obywatelstwa przed ukraińskimi władzami (ukraińskie prawo nie pozwala na posiadanie podwójnego obywatelstwa).

Kilka godzin przed komunikatem prokuratury do podjęcia śledztwa wzywał w telewizji ZIK szef Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, a zarazem wiceszef ukraińskiego Radiokomitetu, Bohdan Czerwak. „Na miejscu siłowych struktur, powiedzmy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, zaaresztowałbym wszystkich, którzy składali przysięgi na wierność Węgrom. Dopytałbym również, dlaczego dokonywali antyukraińskich i antypaństwowych działań na terytorium konsulatu w Berehowie” – mówił Czerwak. Urzędnik wyraził opinię, że w konsulacie doszło do zamachu na integralność terytorialną Ukrainy i powinien być on w całości zamknięty.

Przypomnijmy, że wcześniej ukraiński prokurator generalny Jurij Łucenko zapowiedział, że osoby z podwójnym obywatelstwem będą pozbawiane obywatelstwa Ukrainy i oznajmił, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wszczyna śledztwa ws. wydawania węgierskich paszportów mieszkańcom Zakarpacia. SBU stwierdziła, że nie prowadzi żadnych działań tego rodzaju.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W węgierskim konsulacie w Berehowie na Zakarpaciu, mieszkańcy tego regionu, licznie zamieszkiwanego przez Węgrów, otrzymują węgierskie paszporty i składają przysięgę na wierność Węgrom. Ujawniono ukryte nagranie z takiej uroczystości, co wywołało poruszenie w ukraińskich mediach. Widać też na nim, jak węgierski dyplomata przykazuje nowym obywatelom Węgier, żeby nie ujawniali tego faktu ukraińskim władzom. Sprawa wywołała oburzenie MSZ Ukrainy i zyskała wymiar międzynarodowy. Szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin zagroził wydaleniem węgierskiego konsula. Berehowo to najbardziej węgierskie z wszystkich miast Zakarpacia.

Kresy.pl / Ukrinform / ZIK
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    Kasper1 :

    „Kilka godzin przed komunikatem prokuratury do podjęcia śledztwa wzywał w telewizji ZIK szef Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, a zarazem wiceszef ukraińskiego Radiokomitetu, Bohdan Czerwak.” – FANTASTYCZNIE! A co „mądrzejsi” polscy POLYTYCY i redaHtorzy twierdzą przecież, że problem banderyzmu na Ukrainie nie istnieje i że jest to rosyjska propaganda (słyszałem to na własne uszy np. od Jankowskiego w Superstacji) bo „Swoboda” w ostatnich wyborach do Rady Werhownej otrzymała 2,7% głosów 🙂