Węgry wydają od ponad dwóch dekad kresowym Madziarom Karty Węgra – dokument potwierdzający przynależność do narodu węgierskiego. Jej posiadacze uzyskali nowe uprawnienie.

“Posiadając Kartę Węgra będzie można darmowo poruszać się trasportem publicznym między miejscowościami na Węgrzech” – ogłosił 12 stycznia państwowy przewoźnik kolejowy tego państwa MÁV. Wcześniej minister budownictwa i transportu Węgier János Lázár ogłosił mniej konkretnie, że nowe taryfy w transporcie kolejowym okażą się korzystne dla rodaków z diaspory, jak zrelacjonował portal Index.hu. Zmiana ta wejdzie jednak w życie dopiero od marca tego roku.

Karta Węgra została wprowadzona na początku XXI wieku jeszcze za pierwszych rządów partii Fidesz Viktora Orbána. Dotychczasowe uregulowania pozwalały jej posiadaczom przejazd pociągami MÁV, a także państwowego przewoźnika autobusowego – Volánbusz z 90-procentową ulgą, ale tylko cztery razy w ciągu roku. Od marca podróże będą całowicie darmowe i nielimitowane.

Zgodnie z informacją przedstawioną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Karty Węgra posiada obecnie około 900 tys. etnicznych Madziarów zamiekszujących w na historycznych kresach dawnej węgierskiej monarchii. Karta Polaka, wprowadzona przez władze Rzeczpospolitej w 2007 r. wzorowana była właśnie na węgierskiej koncepcji.

Na mocy Traktatu z Trianon z 1920 zwycięskie mocarstwa zachodnie okroiły terytorium Węgier o około 325 tys. kilometrów kwadratowych do 93 tys. a więc Madziarzy utracili 28 proc. terytorium sprzed pierwszej wojny światowej. Z 21 milionów mieszkańców pozostało 8 milionów – czyli 36 proc. Rumunia przejęli 102 tys. kilometrów kwadratowych, Królestwo Serbów Chorwatów i Słoweńców 63,5 tys. km kw., Czechosłowacja 62,3 tys. km kw., a Austria przejęła 4022 km kw. węgierskiego terytorium.

Według spisu ludności z 1910 r. etniczni Węgrzy stanowili 45 proc. ludności Korony Świętego Stefana. Jednak traktat pozostawił poza nowymi granicami Węgier aż 3,3 miliona Madziarów czyli 31 proc. całej węgierskiej wspólnoty narodowej.

Czytaj także: Węgierska tragedia

W czasie pierwszych rządów Fidesz wprowadził Kartę Węgra. Obejmując władzę ponownie w 2010 r. partia Viktora Orbána wprowadziła szybką ścieżkę uzyskiwania obywatelstwa Węgier przez kresowych Madziarów bez konieczności przeprowadzania się. Także ci nowi obywatele na historycznych kresach Węgier uzyskali prawo głosu w wyborach parlamentarnych.

Czytaj także: Viktor Orbán nie wstydzi się węgierskich kresów

index.ru/kresy.pl

Tagi: , , ,
forma płatności