Polak, który oderwał kawałek płyty wiórowej jakimi zabudowany jest jeden z pomników lwów na Cmentarzu Orląt otrzymał już grzywnę.

W niedzielę podaliśmy informację, że kolejnych czterech Polaków zostało zatrzymanych za próbę demontażu pudeł z płyt wiórowych, którymi ukraińska administracja zabudowała pomniki lwów na Cmentarzu Obrońców Lwowa zwanym też Cmentarzem Orląt. Ukraiński portal Zahid.net opublikował już nagranie z monitoringu. Wynika z niego, że w czasie popełnienia czynu ściganego przez ukraińskie władze na Cmentarzu Orląt przebywali nie czterej mężczyźni, ale dwaj mężczyźni i dwie kobiety. Wszyscy wyglądają na osoby młode.

Z nagrania wynika, że tylko jeden mężczyzna próbował zdemontować jedno z pudeł, którym zabudowany jest pomnik lwa. Oderwał tylko jeden kawałek instalacji, której bydowę zarządziła ukraińska administracja. Potwierdza to podana przez Zahid.net informacja, że w poniedziałek tylko jeden Polak został obłożony grzywną w wysokości 119 hrywien, czyli równowartości 15,5 złotych z paragrafu o chuligaństwie.

To już piąta próba demontażu pudeł, którymi zabudowane są zabytkowe rzeźby. W nocy z wtorku na środę niezidentyfikowane osoby całkowicie rozbiły przynajmniej jedno z pudeł. Ukraińska policja wszczęła śledztwo w sprawie „chuligaństwa”. W lipcu tego roku grupa młodych Polaków zaczęła rozbijać pudła. Gdy zaczęła interweniować ochrona, mężczyźni rozbiegli się. Przejeżdżający ulicą obok patrol ukraińskiej policji zatrzymał jednego z Polaków, który „po polsku oświadczył, że zdecydował się >>uwolnić lwy<<”. Sąd uznał go winnnym „drobnego chuligaństwa” i nałożył na niego grzywnę w wysokości 85 hrywien (ok. 12 złotych) oraz zasądził zwrot kosztów sądowych w wysokości 340 hrywien (ok. 47 złotych). Wcześniej również dochodziło do podobnych prób odrywania płyt zakrywających posągi.

zaxid.net/kresy.pl

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Wolyn1943
  Wolyn1943 :

  A gdyby tak, z uwagi na panujący wokół smog (największy w Europie, a może nawet na Świecie), w trosce o zdrowie pracowników ambasady zaprzyjaźnionego, wręcz bratniego państwa, cały budynek przy Al. Szucha 7 zabezpieczyć takimi paździerzowymi płytami? Co najmniej do wiosny! Oczywiście, każdego, kogo ciekawość skłoni do nadłamania płyty, będziemy przykładnie karać…

 2. lp
  lp :

  Te obskurne pudła zakrywające posągi lwów to hańba dla władz w Warszawie – tych poprzednich i obecnych. Gdzie jest Duda mający gębę pełną frazesów o miłości Ojczyzny? Gdzie MSZ i IPN? To są zwykłe kundle, ludzie bez honoru i kręgosłupa moralnego. Szczególne pretensje należy mieć do Dudy bo z mocy urzędu który sprawuje mógłby tą sprawę dawno załatwić ale jak widać jest karłem moralnym albo po prostu się boi banderowców.

  • zbigniew2707
   zbigniew2707 :

   @lp Co ty idioto wygadujesz? Czy znajdziesz choć jeden cywilizowany kraj, który by się zgodził na umieszczanie na swoim terenie symboli jego upokarzających? Jak jesteś taki mądry, to poskarż się do ONZ lub Trybunału Europejskiego. Czy nie rozumiesz, że nikt nie poprze polskich pseudopatriotów w ich awanturnictwie i próbach upokarzania sąsiada na jego ziemi.

   • lp
    lp :

    Nie wyzywaj mnie od idiotów a sam popatrz w lustro – ujrzysz jednego z nich. Poza tym, udzielenie merytorycznej odpowiedzi nie ma sensu bo z głupcami się nie dyskutuje.

   • ProPatria
    ProPatria :

    @zbigniew2707 Niestety wróciłeś rezunie. Już wcześniej atakowałeś polskich patriotów w ICH WŁASNYM KRAJU, masz pewnie trochę więcej czasu pomiędzy drobnym przemycikiem i handelkiem pod marketami. Słuchaj więc banderowcu: to ty jesteś zbędnym w naszym kraju, gdzie się dekujesz przed poborem do waszej śmiesznej, żebraczej armii, zwycięskiej jedynie w bestialskim mordowaniu niewinnych dzieci i kobiet. Jakbyś znał znaczenie pojęć GODNOŚĆ, HONOR twoja rezuńska brudna noga nie śmiała by postać na ziemi Narodu, którego 500.000 członków bestialsko zamęczyliście. I zapamiętaj z upokarzania to słyniecie wy, stepowi za co nienawidzą was wszyscy sąsiedzi, którym częściowo zbrodniczo, częsciowo na skutek żartu historii zagrabiliście ziemie. PO KAMIENIEC PODOLSKI OKUPUJECIE TERYTORIUM POLSKI !!! Węgrzy już się upominają o Zakarpacie, nie mrugniesz okiem rezunie jak dopomnimy się My i pozostałe kraje. Na szczęście wszystko się zmienia i świat już przyzwyczaił się do bankruta w ogniu..