Na Ukrainie odsłonięto tablicę upamiętniającą znanego piłsudczyka [+FOTO]

We wsi Strutynka w obwodzie winnickim na Ukrainie odsłonięto tablicę ku czci trzykrotnego premiera Polski i marszałka Sejmu Walerego Sławka. Ten jeden z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego urodził się 140 lat temu w Strutynce.

Uroczystość odsłonięcia tablicy odbyła się w sobotę przy udziale wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Gosiewskiej, senator Marii Koc oraz Konsula Generalnego RP z Winnicy Damiana Ciarcińskiego. Stronę ukraińską reprezentowali zastępca szefa państwowej administracji obwodowej Ihor Iwasiuk, zastępca przewodniczącego rady obwodowej Mychajło Kremeniuk a także przedstawiciele władz rejonowych i sołeckich.

Inicjatorem upamiętnienia Walerego Sławka w Strutynce jest miejscowy polski działacz Jerzy Wójcicki. Tablicę umieszczono na budynku miejscowej rady sołeckiej.

Jak wynika z relacji Polskiej Agencji Prasowej oraz strony internetowej winnickiej państwowej administracji obwodowej, w wypowiedziach polityków i działaczy, którzy uświetnili odsłonięcie tablicy, dominowało doszukiwanie się analogii pomiędzy czasami, w których żył Walery Sławek, a współczesnością oraz podkreślanie związków tego polityka z Ukrainą i Ukraińcami. Przypominano m.in., że Sławek uczestniczył w podpisaniu układu Piłsudski-Petlura w 1920 roku. Według Jerzego Wójcickiego Sławek „cały czas starał się integrować Ukrainę w (…) obszar europejski”. Małgorzata Gosiewska wyraziła przekonanie, iż czasy, w których działał upamiętniony polityk, przypominają jej czasy obecne. „Sytuacja jest dziś podobna, bo w tle mamy cały czas Rosję, która próbuje nam odebrać niepodległość, z którą w tej chwili walczy Ukraina i to walczy o podstawowe wartości, również w naszym imieniu. Tak jak my kiedyś walczyliśmy w imieniu całej Europy i broniliśmy jej przed nawałą bolszewicką.” – mówiła dziennikarzom wicemarszałek Sejmu dodając, że Sławek jest świetną postacią, by pokazywać historię relacji polsko-ukraińskich oraz historię walki z Rosją.

Zdaniem senator Koc takie inicjatywy jak odsłonięcie tablicy w Strutynce pozwalają patrzeć z nadzieją na stosunki polsko-ukraińskie. Podobny pogląd wyraził wiceszef obwodowej administracji Ihor Iwasiuk. „Jestem wdzięczny organizatorom wydarzenia, dzięki któremu możemy zobaczyć, jak bliskie są losy narodu ukraińskiego i polskiego, które mają dość trudną przeszłość. Jestem przekonany, że dzisiejsze wydarzenie będzie dodatkowym impulsem do pogłębienia naszej współpracy.” – mówił ukraiński polityk.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: „Czyż Piłsudski to nie k**wa?”. W Winnicy neobanderowcy „poprawili” tablicę ku czci Piłsudskiego [+VIDEO/+FOTO]

Kresy.pl / dzieje.pl / vin.gov.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Avatar
   Czeslaw :

   To dzięki właśnie tej „obrzydliwej sanacji” odzyskaliśmy niepodległość w 1918 r a potem w 1920 r. pokonaliśmy bolszewików. Gdyby nie legiony Piłsudskiego to nikt by o nas na Konferencji Wersalskiej nie pamiętał, chyba nawet i prezydent Willson nie umieścił by w swojej deklaracji punktu o Polsce z dostępem do morza. Na Konferencji w Wersalu żadna granica nie była nam przyznana dzięki dyplomacji, o wszystkie granice musieliśmy toczyć boje.

 1. Avatar
  gutek :

  ten wasz wyidealizowany i zmitologizowany okres międzywojenny to sanacja, korupcja, analfabetyzm, bieda i debilizm elit. Wg badań Uniwersytetu Groningen (Holandia) W 1938 roku PKB na mieszkańca w Polsce wynosiło 2801 dol. rocznie. W porównaniu podczas zaborów, w 1910 – 2169 dolarów. Biorąc pod uwagę inflację dolara to gołym okiem widać „sukcesy” waszej obsranej sanacji.

 2. Avatar
  Poznaniak74 :

  Do @Czeslaw PO PIERWSZE to nie były żadne „Legiony Piłsudskiego” a Naczelnego Komitetu Narodowego
  PO DRUGIE Prezydent USA Wilson i jego zaoceaniczni krajanie delikatnie pisząc „w głębokim poważaniu” mieli Piłsudskiego i to co robi, dla „sprawy polskiej” najwiecej tam zrobił Ignacy Paderewski
  PO TRZECIE podczas Konferencji Wersalskiej dzięki Romanowi Dmowskiemu i Ignacemu Paderewskiemu „pamiętano” o „Błękitnej Armii” gen. Hallera wchodzacej w skład sił zbrojnych zwycięskiej ENTANTY, a nie o jakiś tam „legionach” walczących po stronie pokonanych państw centralnych

 3. Avatar
  lp :

  do @gutek: Biorąc pod uwagę ruinę kraju po Wielkiej Wojnie i wojnach z Ukraińcami i bolszewią, fakt że kraj w zasadzie był zlepkiem trzech krajów (po zaborcach), dwa kryzysy światowe w tym jeden zwany Wielkim (nie bez przyczyny) to i tak nieźle. Nie żebym był fanatykiem Sanacji, ale trzeba odrzucić uprzedzenia i oceniać racjonalnie. Co do dzisiejszych „elit” nie wypowiadam się, bo nie chcę sobie (i innym) popsuć dnia. Gdyby wojna wybuchła kilka lat później, wskaźniki gospodarcze były by o niebo lepsze. Los podłożył nam nogę przy samym wybiciu się do skoku w lepsze jutro, skutki upadku odczuwamy do dziś.