Sejm odrzucił kandydaturę ks. Isakowicza-Zaleskiego do komisji ds. pedofilii. Przeciwko niemu m.in. Kaczyński, Gosiewska, Dworczyk

Dzięki głosom Lewicy, Koalicji Obywatelskiej i większości klubu PiS, ks. Isakowicz-Zaleski nie będzie członkiem państwowej komisji ds. pedofilii. Przeciwko jego kandydaturze głosowali tacy politycy PiS jak szef partii Jarosław Kaczyński, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska czy szef KPRM Michał Dworczyk.

W środę w Sejmie odbyły się głosowania w sprawie powołania trzech członków państwowej komisji ds. pedofilii. Jej pełna nazwa to Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15. Jednym z kandydatów był zgłoszony wspólnie przez Koalicję Polską PSL-Kukiz’15 i Konfederację ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, duszpasterz kresowian i duchowny od lat zajmujący się kwestiami dotyczącymi m.in. problemu tzw. lawendowej mafii w Kościele.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Zgodnie z ustawą, trzej członkowie komisji mieli zostać powołani większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy posłów. W pierwszej turze głosowań żaden z 10 zgłoszonych kandydatów nie otrzymał większości 3/5 głosów. Dotyczyło to również ks. Isakowicza-Zaleskiego. Jego kandydaturę poparło 96 posłów, wszyscy z Konfederacji i PSL-K’15, dwóch z KO oraz 55 z klubu PiS. Przeciwko było aż 333 posłów – cały klub Lewicy, zdecydowana większość Koalicji Obywatelskiej i ¾ obecnych na sali posłów klubu PiS.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W tej sytuacji, posłowie głosowali powtórnie nad każdą kandydaturą, tym razem wyłaniając ich zwykłą większością głosów. W kluczowym, trzecim głosowaniu przeciwko kandydaturze księdza za było 112 posłów (całe kluby Konfederacji i Koalicji Polskiej, a także 10 z KO i 63 z PiS), a przeciw 307 – ponownie cała Lewica, zdecydowana większość KO oraz 140 posłów PiS. Łącznie 11 parlamentarzystów, 10 z PiS i jeden z KO, wstrzymało się od głosu.

W głosowaniach spośród parlamentarzystów klubu PiS za kandydaturą ks. Isakowicza-Zaleskiego byli głównie posłowie Porozumienia i Solidarnej Polski oraz ci znani ze zdecydowanie konserwatywnych poglądów i postaw. Za odrzuceniem jego kandydatury byli czołowi politycy PiS, na czele z Jarosławem Kaczyńskim, a także członkowie rządu (m.in. Piotr Gliński, Szymon Szynkowski vel Sęk, Jarosław Sellin, Jan K. Ardanowski), wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, a także szef KPRM Michał Dworczyk.

Do Państwowej Komisji ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej 15 lat Sejm powołał trzy osoby: Barbarę Chrobak, Hannę Elżanowską oraz Andrzeja Nowarskiego.

„Sojusz ołtarza z tronem w pełnej kresie. Nie miałem złudzeń, co do wyniku głosowania, bo wierchuszka Prawo i Sprawiedliwość musiała odwdzięczyć się władzom polskiego Kościoła za ustawiczne poparcie polityczne” – napisał w komentarzu do wyników głosowania ks. Isakowicz-Zaleski. Jego zdaniem, dla władz polskiego Kościoła „niezależna i sprawnie działająca komisja państwowa ds. pedofilii to śmiertelne zagrożenie”.

„Będzie tak jak w sprawie molestowań kleryków przez abp. Juliusza Petza w Archidiecezji Poznańskiej czy lustracji w Archidiecezji Krakowskiej – czyli „zamiatanie pod dywan” doprowadzone do perfekcji” – napisał duchowny. „Jeżeli mnie coś dziwi, to fakt, że znaczna część posłów PiS głosowała razem z posłami PO i Lewicy. Z tego wynika, że tzw. „wojna kulturowa” to kolejna ściema dla zamydlenia oczu maluczkim. Ale do czasu. Mane, tekel, fares”.

Ksiądz podziękował zarazem wszystkim posłom z różnych ugrupowań, którzy poparli jego kandydaturę. „Bardzo to sobie cenię”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Sprawę szeroko komentowano w mediach społecznościowych.

Czytaj także: Poseł Konfederacji domagał się od Sejmu uchwały w sprawie skandalicznego stanowiska ambasady Ukrainy [+VIDEO]

sejm.gov.pl / Facebook.com / twitter.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Czeslaw
    Czeslaw :

    Ks.Isakowicz Zaleski na prośbę Pani Prezydentowej Agaty Dudy publicznie poparł kandydaturę Andrzeja Dudy na prezydenta RP ponieważ poprzednio zadeklarował publicznie że nie udzieli poparcia A.Dudzie. Wypada chyba żeby Pani Prezydentowa Duda i Pan Prezydent RP odwdzięczyli się w tej sprawie księdzu, bo to dla ks.Isakowicza Zaleskiego jest bardzo ważne. To przecież ks.Isakowicz Zaleski od lat walczy z mafią lawendową i pedofilią w kościele, upominał się też o lustrację w kościele ale poniósł klęskę, można być prawie pewnym że i tą sprawę zaczęto „zamiatać pod dywan”. Apel do Pani Prezydentowej – „Niech Pani pomoże ks.Isakowiczowi Zaleskiemu tak jak ksiądz pomógł Pani”