Poseł Konfederacji Krystian Kamiński domagał się w środę w Sejmie by izba zajęła stanowisko w sprawie skandalicznego wpisu ambasady Ukrainy w Warszawie zamieszczonego w rocznicę eskalacji ludobójstwa na Wołyniu.

Na rozpoczęcie dzisiejszego posiedzenia Sejmu Kamiński zgłosił wniosek formalny o ogłoszenie przerwy i zebranie Konwentu Seniorów w celu umożliwienia rządowi wprowadzeniu do porządku projektu uchwały w sprawie „skandalicznych słów ambasadora Ukrainy w narodowy dzień pamięci o ofiarach ludobójstwa dokonanego na ukraińskich szowinistów na obywatelach II Rzeczpospolitej”. Poseł Konfederacji określił w ten sposób wpis jaki znalazł się na stronie ambasady Ukrainy na Facebooku 10 lipca, a więc w rocznicę „krwawej niedzieli” – masowych mordów na Wołyniu dokonanych przez OUN-UPA i zmobilizowanych przez nich ukraińskich chłopów na polskich mieszkańcach Wołynia.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak zrelacjonowaliśmy to na naszym portalu we wpisie ukraińskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w rocznicę eskalacji ludobójstwa wołyńskich Polaków znalazła się głównie krytyka polityki władz II RP wobec mniejszości ukraińskiej, sugerująca ich współodpowiedzialność za to co stało się na Kresach Południowo-Wschodnich w czasie drugiej wojny światowej. „Nawet w takim dniu ambasador Ukrainy forsuje narrację, że na Wołyniu nie doszło do okrutnego ludobójstwa ludności cywilnej przez szowinistyczne bojówki lecz do symetrycznego konfliktu” – powiedział z sejmowej trybuny Kamiński.

Poseł Konfederacji uznał, że pod takim wpisie przedstawiciel dyplomatycznych Ukrainy w Polsce Adnrij Deszczyca powinien zostać „natychmiast” zostać wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Kamiński wyraził oczekiwanie, że rząd przygotuje projekt uchwały w sprawie zachowania ukraińskiego dyplomaty w dniu bolesnej historycznej rocznicy. Na zakończenie wystąpienia poprosił wszystkich posłów o powstanie i uczczenie minutą ciszy ofiary OUN-UPA.

Prowadząca obrady marszałek Elżbieta Witek nie przychyliła się jednak do wniosku posła Kamińskiego i nie ogłosiła przerwy. W rozmowie z dziennikarze naszego portalu poseł Konfederacji zapowiedział kontynuowania działań na rzecz uchwalenia postulowanej przez siebie rezolucji.

twitter.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz