Ukraińskie organa ścigania zatrzymały byłego członka jednostki antyterrorystycznej Omega. – ujawniła w czwartek Ukraińska Prawda powołując się na swoje źródło w resortach siłowych. Zatrzymany jest podejrzany o udział w masakrze na kijowskim Majdanie 20. lutego 2014 roku.

Według źródła ukraińskiego portalu były antyterrorysta wciąż pracował w MSW – ostatnio w Gwardii Narodowej. W szczególności podejrzewa się go o zastrzelenie aktywisty Euromajdanu Ołeksandra Chrapaczenki.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1883 PLN    (8.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Sąd zdecydował o aresztowaniu funkcjonariusza 3. listopada br. a do zatrzymania go doszło kilka dni wcześniej. Według Iwana Kaczanowskiego, politologa z Uniwersytetu w Ottawie badającego wydarzenia na Majdanie, z dokumentów sądu wynika, ze aresztowany służył w czasie masakry w jednostce antyterrorystycznej Omega.

Jak wynika z facebookowego wpisu Kaczanowskiego, aresztowanie byłego antyterrorysty prawie 5 lat po jego domniemanym przestępstwie, w sytuacji gdy cały czas służył on w MSW, jest kolejnym dowodem na kompromitację śledztwa w sprawie kijowskiej masakry. Kaczanowski przypomniał, że wcześniej ukraińska prokuratura twierdziła, że snajperzy Omegi nie brali udziału w strzelaninie a o zabójstwo Chrapaczenki oskarżano przebywających w areszcie funkcjonariuszy Berkutu.

Zdaniem Kaczanowskiego dowody zebrane w śledztwie i inne znane okoliczności śmierci Chrapaczenki wykluczają winę aresztowanego antyterrorysty.

„Sądowe badanie lekarskie upublicznione we wrześniu 2018 r. podczas procesu ws. masakry na Majdanie ujawniło, że Chrapaczenko został postrzelony w lewe ramię od góry do dołu, od lewej do prawej strony i nieco z tyłu w kierunku do przodu, z fragmentacją pocisku i jego utkwieniem znacznie niżej w prawej części jego ciała” – napisał Kaczanowski twierdząc, że tego typu rana nie mogła powstać w wyniku strzału na wprost z budynku Klubu Rady Ministrów, który był obsadzony antyterrorystami Omegi. Według Kaczanowskiego obrażenia Chrapaczenki pasują do lokalizacji snajpera na Hotelu Ukraina, zajmowanego wówczas przez siły Majdanu.

Badacz z Ottawy przypomniał także, że jeden z protestujących, dowódca sotni Swobody, który był świadkiem śmierci Chrapaczenki, mówił, że strzał padł z Hotelu Ukraina, co zostało zarejestrowane na nagraniach wykonanych jeszcze w czasie masakry. Jak napisał Kaczanowski „powiedział on także, że śledztwo Generalnej Prokuratury Ukrainy +zgubiło+ jego zeznanie o tym zabójstwie” i zeznań tych nie ma w materiałach śledztwa ujawnionych w trakcie procesu.

Ukraińsko-kanadyjski politolog zauważył również, że według zebranych przez śledztwo dowodów Chrapaczenko został zabity skorodowanym pociskiem myśliwskim kalibru .308 Winchester. „Uderzające jest również przekonanie, że elitarna jednostka rządowych snajperów mogła strzelać zardzewiałymi pociskami myśliwskimi.” – skomentował to Kaczanowski. Wskazał także, że w czasie zabójstwa Chrapaczenki snajperzy Omegi nie mogli widzieć tego aktywisty, ponieważ między nimi a ofiarą znajdował się stos palących się opon.

Jak wielokrotnie pisaliśmy, dr Iwan Kaczanowski jest autorem opracowań, z których wynika, że zabójstwa na Majdanie zostały dokonane „pod fałszywą flagą” przez grupę snajperów związanych z ówczesną opozycją, obecnie sprawującą władzę na Ukrainie.

PRZECZYTAJ: Dr Kaczanowski: pomajdanowe władze kryją prawdziwych sprawców masakry na Majdanie [+VIDEO]

Kresy.pl / Ukraińska Prawda / Facebook

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz