Według wstępnych szacunków Rosyjskiego Banku Centralnego, opublikowanych 12 listopada, odpływ kapitału z Rosji w okresie styczeń-październik 2018 r. wyniósł 42,2 mld $, co stanowi trzykrotny wzrost w stosunku do 14 mld $, które wypłynęły z Rosji w analogicznym okresie rok wcześniej.

Według opisującego sprawę portalu intellinews.com: Około połowę tej kwoty stanowią operacje banków, spłacających swoje zewnętrzne zobowiązania. Druga połowa wynika z zakupów zagranicznych aktywów finansowych. Dziwactwem księgowości rosyjskich przedsiębiorstw państwowych, jest fakt, że wszelkie pieniądze reinwestowane w zagraniczne przedsięwzięcia firm zrejestrowanych za granicą, a będących własnością podmiotów rosyjskich, są liczone jako ucieczka kapitału.

Wcześniej bank centralny poinformował, że wypływ kapitału netto w okresie styczeń-wrzesień wyniósł 31,9 mld $, co sugeruje, że w październiku odpływ kapitału wzrósł skokowo do 10,3 mld $.

Bank centralny przewiduje, że całkowity odpływ kapitału do końca roku wyniesie 66 mld USD, przy założeniu, że średnia roczna cena ropy naftowej wyniesie 72 USD za baryłkę. W 2019 roku odpływ kapitału ma jednak wynieść już tylko 25 mld USD.

Jeśli ucieczka kapitału rzeczywiście wyniesie 66 miliardów dolarów, oznaczać to będzie, że rok 2018 będzie drugim najgorszym rokiem od czasu kryzysów z latach 2008 i 2014, kiedy to odpływ kapitału wzrósł odpowiednio do 137 miliardów dolarów i 152 miliardów dolarów. W latach 2008-2015 ucieczka kapitału wynosiła co najmniej 50 miliardów dolarów rocznie, ale zauważalnie spadła w 2016 roku do 18,5 miliarda dolarów, a w 2017 roku wyniosła 27,3 miliarda dolarów.

Mimo że odpływy kapitały są bolesne, to pod względem udziału w PKB, odpływ kapitału stopniowo spadał z 12,6% w 2014 r. – najgorszym roku w historii – do 4,1% w tym roku, przy założeniu, że  odpływ rzeczywiście wyniesie 66 mld $.

Prognozy rosyjskiego Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego są jednak bardziej optymistyczne od przepowiedni Rosyjskiego Banku Centralnego. We wrześniu tego roku ministerstwo zakładało, że roczny odpływ kapitału wyniesie w tym roku 41 mld USD czyli 2,5% PKB.

Odpływ kapitału jest obecnie z łatwością pokrywany przez nadwyżkę na rachunku bieżącym, związaną z wyższymi niż zakładano cenami ropy. Przez pierwsze 10 miesięcy 2018 r. Nadwyżka na rachunku bieżącym osiągnęła 87,9 mld USD, czyli czterokrotnie więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Zobacz także: The Wall Street Journal: Amerykańskie sankcje przynoszą Rosji niezamierzony zysk

Dodatnie saldo wpłat umożliwiło Rosji dalsze gromadzenie rezerw międzynarodowych i zwiększenie ich w ciągu tego roku już o 35,7 mld USD. Stało się tak pomimo odpływów kapitału, głównie dzięki pozyskiwaniu obcych walut w związku z dodatkowymi wpływami z ropy i gazu.

Jak miesiąc temu zauważał The Wall Street Journal, amerykańskie sankcje gospodarcze doprowadziły do usamodzielnienia się rosyjskiej waluty od cen ropy, dając Rosji drogi surowiec i tanią walutę, kombinację korzystną dla jej gospodarki.

Intellinews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply