Ukraina będzie ścigać „berkutowców”, których sama wypuściła

Sąd rejonowy w Kijowie, przed którym odbywa się proces byłych funkcjonariuszy jednostki specjalnej Berkut oskarżonych o dokonanie masakry na Majdanie, zdecydował o wysłaniu międzynarodowych listów gończych za trzema podsądnymi. W ubiegłym roku zostali oni przekazani separatystom i Rosji w ramach „wymiany jeńców”.

Jak podaje agencja Unian, na wtorkowym posiedzeniu sąd przychylił się do wniosku prokuratury o wysłaniu listów gończych za byłymi „berkutowcami”: Ołehem Janiszewskim, Pawłem Abroskinem i Serhijem Zinczenką, ponieważ po raz kolejny nie pojawili się oni w sądzie. Według Unian przebywają oni obecnie na terenach Donbasu opanowanych przez separatystów.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Przewodniczący składu sędziowskiego Serhij Diaczuk podkreślał, że Janiszewski, Abroskin i Zinczenko powinni stawiać się na rozprawach, mimo że nie podpisywali żadnych zobowiązań, gdy zwalniano ich z aresztu w ramach wymiany jeńców i innych osadzonych osób w grudniu ubiegłego roku. Sąd uznał, że tych trzech oskarżonych unika wymiaru sprawiedliwości i blokuje proces, w związku z czym zezwolił na wysłanie za nimi międzynarodowych listów gończych. Ponadto sąd zdecydował o zawieszeniu rozpatrywania epizodów, w których występuje tych trzech oskarżonych.

Przypomnijmy, że dwóch z pięciu „berkutowców” zwolnionych w ramach tej samej wymiany – Ołeksandr Marynczenko i Serhij Tamtura – wróciło na Ukrainę ogłaszając, że chcą dalej brać udział w procesie, żeby udowodnić swoja niewinność.

Jak pisaliśmy, „berkutowcy” oskarżeni o zbrodnię na Majdanie, a także snajper innego oddziału specjalnego – Omegi, byli w trakcie ciągnącego się od lat procesu stopniowo wypuszczani z aresztu z powodu braku wystarczających dowodów winy. Ostatecznie wszystkich zwolniono w grudniu 2019 roku w ramach „wymiany jeńców”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: wyciekają dokumenty ukazujące prawdę o Majdanie [+VIDEO]

Kresy.pl / unian.ua

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz