Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret obniżający wiek poboru do obowiązkowej służby wojskowej o dwa lata.

Jak informuje w czwartek portal Zaxit.net już za dwa miesiące ukraińskie komisariaty wojskowe zaczną rozsyłać wezwania na komisje poborowe. Tym razem otrzymają je obywatele młodsi niż dotychczas. Zgodnie z prezydenckim dekretem nr 13 wcieleni od armii mogą zostać już 18-latkowie. Dotychczas do odbycia obowiązkowej służby wojskowej kierowano obywateli w wieku 20–26 lat.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Pobór zostanie w roku bieżącym zrealizowany w dwóch falach: kwiecień-czerwca oraz październik-grudzień. Zgodnie z ukraińskim prawem nawet jeśli pisemne wezwanie komisariatu wojskowego nie dotarło do poborowego i tak jest on zobowiązany do stawienia się w tej placówce. Zaxid.net podkreśla, że wcieleni w ramach poboru nie będą kierowani do jednostek prowadzących operację w Donbasie przeciwko miejscowym separatystom.

Decyzja prezydenta Zełenskiego o obniżeniu wieku poborowego może mieć związek ze znacznymi problemami administracji wojskowej z zapełnianiu szeregów armii na odpowiednim poziomie. Problemy te pojawiły się już w 2015 r. po rozpoczęciu wojny w Donbasie. Ukraińscy wojskowi zgłaszali je także jesienią zeszłego roku.

zaxid.net/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz