Nagroda „The Europe Prize” trafiła w tym roku do Iwano-Frankiwska współrządzonego przez nacjonalistyczną partię Swoboda.
Iwano-Frankiwsk – dawny Stanisławów – otrzymał od Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE) nagrodę „The Europe Prize” za rok 2018 – podała w środę agencja UNIAN. Nagrodę przyznaje się co roku dla miasta, które „najbardziej aktywnie promuje europejski ideał”.
Jak uzasadniono na stronie PACE, Iwano-Frankiwsk otrzymał nagrodę, ponieważ współpracuje aż z 24 miastami w Europie. „[Miasto] rozwinęło silną współpracę międzynarodową w wielu dziedzinach, w szczególności w dziedzinie działalności akademickiej, ponieważ uniwersytety w Iwano-Frankiwsku ściśle współpracują z wieloma innymi uniwersytetami europejskimi. Miasto zorganizowało także szereg wydarzeń tematycznych i festynów, aby uczcić Dzień Europy i Europejski Tydzień Demokracji Lokalnej.” – napisano.
Miasto doceniono także za „intensywne życie kulturalne”, które „przyciąga gości z całej Europy”. Jako przykład inicjatyw kulturalnych podano Międzynarodowy Festiwal Kowali, iwano-frankiwski półmaraton, Międzynarodowy Festiwal Kolęd czy Dzień Polskiej Kultury.
Nagroda składa się z pucharu, medalu oraz dyplomu. Ponadto młodzi mieszkańcy miasta będą mogli pojechać na stypendium w instytucjach europejskich.
Przypomnijmy, że Iwano-Frankiwsk jest współrządzony przez nacjonalistyczną partię Swoboda, która dysponuje największą frakcją w radzie miasta i stanowiskiem mera. Ulicami miasta regularnie przechodzą demonstracje ukraińskich nacjonalistów a przestrzeń publiczna jest przepełniona odniesieniami do banderyzmu. W mieście znajduje się pomnik Stepana Bandery, który jest honorowym obywatelem Iwano-Frankiwska. Jak pisaliśmy, w miejscowości działał hotel „Bandersztadt” a w miejscowym liceum uczniowie ubrani w czerwono-czarne stroje symbolizujące kolory organizacji ukraińskich nacjonalistów UPA śpiewali piosenkę „My, Banderowcy!”.
Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.
Przekaż 50 złZwalczaj propagandę.
CZYTAJ TAKŻE: Wybudował pomnik „ofiar polskich okupantów”, chce budować wspólną przyszłość z Polską
Kresy.pl / UNIAN