Miasto na Ukrainie rządzone przez Swobodę dostało nagrodę za „promowanie europejskiego ideału”

Nagroda „The Europe Prize” trafiła w tym roku do Iwano-Frankiwska współrządzonego przez nacjonalistyczną partię Swoboda.

Iwano-Frankiwsk – dawny Stanisławów – otrzymał od Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE) nagrodę „The Europe Prize” za rok 2018 – podała w środę agencja UNIAN. Nagrodę przyznaje się co roku dla miasta, które „najbardziej aktywnie promuje europejski ideał”.

Jak uzasadniono na stronie PACE, Iwano-Frankiwsk otrzymał nagrodę, ponieważ współpracuje aż z 24 miastami w Europie. „[Miasto] rozwinęło silną współpracę międzynarodową w wielu dziedzinach, w szczególności w dziedzinie działalności akademickiej, ponieważ uniwersytety w Iwano-Frankiwsku ściśle współpracują z wieloma innymi uniwersytetami europejskimi. Miasto zorganizowało także szereg wydarzeń tematycznych i festynów, aby uczcić Dzień Europy i Europejski Tydzień Demokracji Lokalnej.” – napisano.

Miasto doceniono także za „intensywne życie kulturalne”, które „przyciąga gości z całej Europy”. Jako przykład inicjatyw kulturalnych podano Międzynarodowy Festiwal Kowali, iwano-frankiwski półmaraton, Międzynarodowy Festiwal Kolęd czy Dzień Polskiej Kultury.

Nagroda składa się z pucharu, medalu oraz dyplomu. Ponadto młodzi mieszkańcy miasta będą mogli pojechać na stypendium w instytucjach europejskich.

Przypomnijmy, że Iwano-Frankiwsk jest współrządzony przez nacjonalistyczną partię Swoboda, która dysponuje największą frakcją w radzie miasta i stanowiskiem mera. Ulicami miasta regularnie przechodzą demonstracje ukraińskich nacjonalistów a przestrzeń publiczna jest przepełniona odniesieniami do banderyzmu. W mieście znajduje się pomnik Stepana Bandery, który jest honorowym obywatelem Iwano-Frankiwska. Jak pisaliśmy, w miejscowości działał hotel „Bandersztadt” a w miejscowym liceum uczniowie ubrani w czerwono-czarne stroje symbolizujące kolory organizacji ukraińskich nacjonalistów UPA śpiewali piosenkę „My, Banderowcy!”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Wybudował pomnik „ofiar polskich okupantów”, chce budować wspólną przyszłość z Polską

Kresy.pl / UNIAN

Miasto na Ukrainie rządzone przez Swobodę dostało nagrodę za „promowanie europejskiego ideału”
Oceń ten artykuł

Tagi: , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Gaetano :

    I tak, od wielu lat cofa się w rozwoju nasze niegdyś piękne miasto, któremu, jak wielu innym, patronuje pederasta i ludobójca. Jak widać, zarówno nadstawianie się ukrom, degrengolada i, jak się wydaje, nienawiść do Polski, musi być wśród tych lewackich parlamentarzystów powszechna. A stepowa swołocz robi wszystko, co w jej mocy, aby przekonać decydentów, że jej akcesja do mumii jest niezbędna. Oby było tak, że jeszcze długo nie, a potem wcale.