Masowa bójka w ukraińskim parlamencie po „przemianowaniu” UKP PM [+VIDEO]

Po przyjęciu ustawy, która zobowiązuje Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego do zmiany nazwy, w ukraińskim parlamencie doszło do przepychanek i bójki pomiędzy deputowanymi „Frontu Ludowego” i „Bloku Opozycyjnego”.

Jak podaje agencja Interfax-Ukraina, w czwartek Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła zmiany w ustawie „O wolności sumienia i religijnych organizacjach”, które zobowiązują do zmiany nazwy te ukraińskie organizacje religijne, które wchodzą w struktury organizacji religijnej mającej swoją siedzibę lub zwierzchników w państwie, które jest „państwem-agresorem” wobec Ukrainy. Organizacja taka musi w ciągu 4 miesięcy zmienić swoją statutową nazwę tak, by znalazła się w niej pełna nazwa tej zagranicznej organizacji z możliwym dodaniem słów „na Ukrainie”. W praktyce nowe przepisy są wymierzone w Ukraiński Kościół Prawosławny podległy Patriarchatowi Moskiewskiemu, który musiałby teraz nosić nazwę np. „Rosyjski Kościół Prawosławny na Ukrainie”. W przypadku niepodporządkowania się nowym przepisom statut danej organizacji religijnej straci ważność w części dotyczącej nazwy. Ponadto duchownym takiej organizacji ograniczono dostęp do jednostek ukraińskiej armii i innych formacji wojskowych. Za przyjęciem ustawy głosowało 240 deputowanych.

Po przyjęciu nowelizacji deputowany „Opozycyjnego Bloku” Nestor Szufrycz domagał się powtórzenia głosowania. Przewodniczący parlamentu Andrij Parubij odpowiedział mu, że głosowanie już się odbyło i ogłosił przerwę. Wracając na swoje miejsce Szufrycz zerwał wiszący na mównicy plakat z napisem „Agenta Putina Medwedczuka – pod sąd”. Wówczas rzucili się na niego deputowani „Frontu Ludowego” Jurij Bereza i Ihor Huź. Doszło do szarpaniny, w której wzięło udział co najmniej 20 deputowanych. Bereza kilka razy uderzył w twarz Szufrycza i Jurija Bojkę. Bójka trwała około pół minuty. Później deputowani uspokoili się a plakat o Medwedczuku ponownie powieszono na mównicy.

Jak podaje portal Strana.ua, przyjęta nowelizacja ustawy „O wolności sumienia i religijnych organizacjach” została negatywnie zaopiniowana przez komisję ekspercką oceniającą projekty pod względem zgodności z ukraińską konstytucją.

Przypomnijmy, że deputowany Jurij Bereza w czerwcu br. kilkakrotnie uderzył na sali obrad parlamentu deputowanego „Bloku Opozycyjnego” Ołeksandra Dołżenkowa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / Interfax-Ukraina / zaxid.net
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz