W okupowanej przez Rosjan Kachowce w obwodzie chersońskim na Ukrainie płonął samochód należący do Iriny Machniewej, będącej członkiem kolaboracyjnej administracji obwodu. Pojawiły się doniesienia o zamachu bombowym, jednak agencja TASS twierdzi, że samochód podpalono.

Początkowo obie strony informowały o eksplozji ładunku wybuchowego samochodu Machniewej. Twierdził tak zarówno rzecznik władz obwodu odeskiego Serhij Bratczuk, jak i prorosyjskie „MSW obwodu chersońskiego”. Według tych doniesień do ataku doszło w nocy z soboty na niedzielę. Machniewa, która w prorosyjskich władzach obwodu chersońskiego jest naczelnikiem ds. oświaty i kultury, nie ucierpiała, ponieważ wybuch miał nastąpić, gdy nie było jej w pojeździe.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3956.49 PLN    (17.98%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„MSW obwodu chersońskiego” nazwało incydent „atakiem terrorystycznym” i przypisało go ukraińskim służbom specjalnym. Jak stwierdzono, jego celem było „zastraszenie elity politycznej, społecznej i kulturalnej regionu”.

Rosyjska agencja TASS twierdzi jednak, powołując się na szefa prorosyjskiej administracji rejonu kachowskiego, że samochód Machniewej został podpalony. Wydaje się, że skala zniszczeń nie była duża, ponieważ sama właścicielka samochodu powiedziała TASS, że zamierza nim jeździć po dokonaniu remontu.

Lokalne prorosyjskie władze twierdzą, że ustaliły już tożsamość podejrzanego o podpalenie samochodu. Miano go zidentyfikować dzięki nagraniu, które zamieszczono na jednej z lokalnych stron internetowych wkrótce po incydencie. Administratora strony nie zastano w domu, ale znaleziono u niego kanister z cieczą, którą prawdopodobnie użyto do podpalenia samochodu.

Niektóre media, w tym ukraińska agencja Unian oraz polski portal Interia, napisały, że „wysadzenia” samochodu Machniewej dokonali „ukraińscy partyzanci”.

Przypomnijmy, że w piątek rano w wyniku eksplozji w samochodzie w Chersoniu zginął inny członek kolaboracyjnych władz obwodu chersońskiego Dmitrij Sawłuczenko. Wcześniej w podobny sposób usiłowano zabić szefa prorosyjskich władz w Czernobajiwce Jurija Turulowa oraz szefa chersońskiego oddziału służby więziennej Jewgienija Sobolewa. Obaj zostali ranni.

Kresy.pl / tass.ru / interia.pl / unian.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz