Julia Tymoszenko nie będzie moderować debaty między Zełenskim a Poroszenką

Była ukraińska premier Julia Tymoszenko odrzuciła propozycję moderowania debaty kandydatów na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i Petra Poroszenki, która miałaby odbyć się na Stadionie Olimpijskim w Kijowie. – podał w piątek kanał TSN powołując się na słowa przedstawiciela sztabu wyborczego Zełenskiego.

O tym, że Julia Tymoszenko nie będzie prowadziła debaty polityków, którzy przeszli do drugiej tury wyborów prezydenckich na Ukrainie, poinformował w piątek na antenie radia „Nowoje wriemia” doradca sztabu Zełenskiego Dmytro Razumkow.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Ona byłaby niezależnym arbitrem, ponieważ krytykowałaby obu kandydatów. Gdyby się zgodziła, to na stadionie byłoby reprezentowanych 80 proc. głosów wyborców. A więc to byłaby rzeczywista reprezentacja ponad połowy kraju. Ale stało się, jak się stało” – powiedział Razumkow.

Według Razumkowa prowadzenie debaty Zełenski-Poroszenko zostanie zaproponowane innej osobie. „To powinien być niezależny sędzia, który będzie jednakowo zdystansowany wobec obu drużyn.” – stwierdził.

Jak informowaliśmy, w środę wieczorem Wołodymyr Zełenski zamieścił w sieci krótkie nagranie, w którym zapowiedział, że jest gotów spotkać się z urzędującym prezydentem Petrem Poroszenką na debacie wyborczej, ale pod pewnymi warunkami. Powiedział, że czeka na niego na Stadionie Olimpijskim w Kijowie, gdzie obaj kandydaci mieliby wystąpić „przed narodem Ukrainy”. Chciał też, żeby wszystkie programy telewizyjne miały prawo do transmisji debaty oraz, żeby przed wystąpieniem obaj kandydaci przeszli badanie lekarskie, które wykazałoby czy są zdrowi i czy nie zażywają narkotyków lub alkoholu. W czwartek nad ranem na oficjalnym profilu Poroszenki na Facebooku zamieszczono nagranie, w którym urzędujący prezydent Ukrainy przyjmuje zaproszenie do debaty. Później Zełenski zamieścił w mediach społecznościowych nagranie, na którym zaprosił byłą premier Julię Tymoszenko, by jako niezależny moderator poprowadziła debatę wyborczą między nim, a prezydentem Poroszenką. Przedstawiciele byłej premier, która nie dostała się do II tury wyborów prezydenckich, oświadczyli, że jej sztab przemyśli tę propozycję.

W piątek obaj rywale poddali się badaniom lekarskim. W moczu i krwi Poroszenki stwierdzono brak alkoholu i innych psychoaktywnych substancji. Od prezydenta pobrano także próbki włosów, które zostaną poddane badaniom mającym wykazać, czy Poroszenko zażywał substancje psychoaktywne w okresie do 6 miesięcy wstecz. Wyniki tych badań mają być poznane przed II turą wyborów. Swoje wyniki opublikował także Zełenski – on także nie zażywał substancji niedozwolonych. Dziennikarze zauważyli, że na protokole jego badań widnieje data 2. kwietnia. Laboratorium wykonujące badanie zareagowało stwierdzeniem, że doszło do pomyłki i zmieniło datę na dzisiejszą. To nie wystarczyło sztabowi Poroszenki, który wezwał Zełenskiego do poddania się badaniu próbek włosów, podobnie jak zrobił to Poroszenko.

[AKTUALIZACJA 05.04.2019: Według portalu Ukraińska Prawda Julia Tymoszenko nie odmówiła prowadzenia debaty, lecz zignorowała propozycję Zełenskiego nie dając mu odpowiedzi w oczekiwanym przez niego czasie.]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Poroszenko do Zełenskiego: bądź mężczyzną i przyjdź na debatę

Kresy.pl / TSN / Ukraińska Prawda / Strana.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz