Poroszenko do Zełenskiego: bądź mężczyzną i przyjdź na debatę

Urzędujący prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w nowym nagraniu wideo zwrócił się do swojego rywala, Wołodymyra Zełenskiego, żeby przestał stawiać warunki i chować się za czyimiś plecami i przyszedł na debatę. Obaj pojawili się też rano na badaniach lekarskich, ale w różnych miejscach.

Nagranie zamieszczono na oficjalnym profilu Petra Poroszenki w piątek rano.

– Wołodymyrze Ołeksandrowyczu, znowu muszę komunikować się z wami przez obiektyw zamiast rozmawiać twarzą w twarz. Nie bójcie się, w debacie nie ma nic strasznego. To normalna polityczna tradycja – mówi Poroszenko. Przypomniał, że jako polityk musiał nie raz stawać wobec politycznych oponentów, a także adwersarzy. – Patrzyłem im w oczy i nie odwróciłem wzroku – powiedział.

– Nie szukajcie powodów i nie stawiajcie warunków. I nikim się nie zasłaniajcie, bo to nieładnie. Bądźcie mężczyzną. Przyjdźcie na debatę. Jak stadion, to stadion. Czekam! – oświadczył prezydent Ukrainy.

Wcześniej Zełenski zamieścił w mediach społecznościowych nagranie, na którym zaprosił byłą premier Julię Tymoszenko, by jako niezależny moderator poprowadziła debatę wyborczą między nim, a urzędującym prezydentem Petrem Poroszenką. Przedstawiciele byłej premier, która nie dostała się do II tury wyborów prezydenckich oświadczyli, że jej sztab przemyśli tę propozycję.

Jak informowaliśmy, w środę wieczorem Wołodymyr Zełenski zamieścił w sieci krótkie nagranie, w którym zapowiedział, że jest gotów spotkać się z urzędującym prezydentem Petrem Poroszenką na debacie wyborczej, ale pod pewnymi warunkami. Powiedział, że czeka na niego na Stadionie Olimpijskim w Kijowie, gdzie obaj kandydaci mieliby wystąpić „przed narodem Ukrainy”. Chciał też, żeby wszystkie programy telewizyjne miały prawo do transmisji debaty oraz, żeby przed wystąpieniem obaj kandydaci przeszli badanie lekarskie, które wykazałoby czy są zdrowi i czy nie zażywają narkotyków lub alkoholu. W czwartek nad ranem na oficjalnym profilu Poroszenki na Facebooku zamieszczono nagranie, w którym urzędujący prezydent Ukrainy przyjmuje zaproszenie do debaty.

Przypomnijmy, że jednym z warunków Zełenskiego na debatę z Poroszenką było poddanie się przez obu kandydatów badaniom lekarskim oraz na obecność alkoholu i narkotyków. W czwartek przedstawiciele Poroszenki oświadczyli, że prezydent jest na to gotowy i będzie czekał na swojego oponenta w piątek o 9:00 rano w punkcie pielęgniarskim Stadionu Olimpijskiego w Kijowie, gdzie miałoby dość do debaty. Później sztab Poroszenki zarzucił Zełenskiemu, że unika badania i testów, choć sam ich żądał.

Okazało się, że komik kandydujący na urząd prezydenta Ukrainy pojawił się w piątek rano na badaniach. Zapowiedział, że wyniki mają być znane w ciągu trzech dni i jak tylko je otrzyma, to zostaną upublicznione.

Zełenski przyszedł na badania do prywatnej kliniki Eurolab, która należy do jego przyjaciela i stronnika. Andrija Pałczewskiego (zaprosił do siebie na badania obu kandydatów). Sztab Poroszenki twierdził wcześniej, że nie gwarantuje to rzetelności i bezstronności badań i wzywał komika, by stawił się na badaniach w punkcie pobrań przy Stadionie Olimpijskim, zarzucając mu przy tym uchylanie się od rzetelnych badań. Sam prezydent zapowiedział, że w piątek rano będzie tam na niego czekał. Faktycznie, Poroszenko przyszedł na badania na stadion i podobnie jak on poddał się testowi na obecność alkoholu i narkotyków. Dziennikarzom tłumaczył, że wybrał to miejsce, bo to tu zapraszał go Zełenski (mówiąc o debacie na Stadionie Olimpijskim) i dodał, że oczekuje, iż jego oponent również dziś się w tym miejscu pojawi.

Wcześniej Zełenski pytany, dlaczego przyszedł do Eurolab, a nie na stadion odparł, że przy stadionie nie ma żadnego laboratorium, więc zaproszenie ze strony Poroszenki było dziwne. Podkreślał, że nie chodzi o pobranie krwi do badania, ale o samo badanie, a Eurolab ma laboratorium, którego przy stadionie nie ma.

Dodajmy, że Poroszenko przedstawił też swoją propozycję debaty, którą widziałby podzieloną na trzy części. Pierwsza byłaby poświęcona stanowisku obu kandydatów w kwestiach wzmacniania bezpieczeństwa i programu obronnego, druga sprawom zagranicznych, a trzecia ochronie konstytucyjnych praw i wolności obywateli Ukrainy.

facebook.com / Unian / 112.ua / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply