Narodowy Bank Ukrainy przyjął już oficjalny kurs waluty tego państwa na 17 grudnia. Hrywna osiągnęła najwyższą wartość wobec dolara od 2016 r.

Według oficjalnego kursu dolara na wtorek ustalonego przez ukraiński bank centralny dolar będzie kosztował 23,49 hrywien. Oznacza, że ukraińska waluta jest wobec amerykańskiej najsilniejsza od stycznia 2016 r., czyli okresu w którym Ukraina znalazła się w ciężkiej sytuacji po pierwszym pełnym roku wojny w Donbasie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Także na międzybankowej giełdzie walutowej również zachodziła aprecjacja hrywny. Na zamknięcie poniedziałkowych notowań tej giełdy kurs dolara osiągnął 23,49/23,52 hrywein zaś kurs euro 26,19/26,22 hrywien.

Według danych podanych za ukraińskim bankiem centralnym przez agencję informacyjną UNIAN ukraińska waluta zyskała na wartości wobec dolara o 3,4 proc. w ciągu listopada bieżącego roku. W okresie styczeń-listopad br. skala aprecjacji to 13,4 proc.

UNIAN cytuje prognozę grupy ICU, która przewiduje stabilizację obecnego kursy hrywny wobec dolara.

Wzrost wartości hrywny ma też negatywne skutki dla ukraińskich finansów. Spowodował on między innymi spadek wpływów budżetowych z ceł importowych i opłat podatku VAT od importowanych towarów.

unian.net/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz