Fasada klasztoru bernardynów w Zbarażu zostanie odrestaurowana

Fasada dawnego klasztoru oo. bernardynów w Zbarażu zostanie odrestaurowana. Rezerwat „Zamky Ternopilla”, do którego obecnie należy budynek klasztoru, przeprowadził przetarg na restaurację fasady tej budowli, której mury pamiętają czasy powstania Chmielnickiego.

Jak podała strona internetowa archidiecezji lwowskiej, powołując się na agencję UNN, prace przy dawnym klasztorze będą obejmować m.in. restaurację i odtworzenie tynków oraz remont fundamentów. Zgodnie z ukraińskim elektronicznym rejestrem przetargów Prozorro, wartość prac ma sięgnąć 5,3 mln hrywien (ok. 830 tys. zł). Prace mają zostać wykonane do końca przyszłego roku.

Dominujący nad Zbarażem zespół klasztorny bernardynów został ufundowany w XVII wieku przez księcia Jerzego Zbaraskiego, lecz obecny kształt zawdzięcza odbudowie w XVIII wieku. W 1945 roku bernardyni musieli opuścić klasztor a przyklasztorny kościół zamknięto w 1947 roku. W czasach sowieckich w klasztorze znajdowała się fabryka i magazyn chemikaliów, do doprowadziło do dewastacji zabudowań i wyposażenia. Katolicy odzyskali kościół z częścią klasztoru w 1990 roku, bernardyni wrócili tam rok później.

Przypomnijmy, że na początku sierpnia br. podczas podczas robót ziemnych na dziedzińcu klasztoru w Zbarażu znaleziono skarb w postaci 6 kg polskich monet z okresu II RP. Pieniądze znajdowały się w szklanej wazie na głębokości około 1 metra.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

PRZECZYTAJ: Dzieje kościoła i klasztoru Ojców Bernardynów w Zbarażu

Kresy.pl / rck.lviv.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz