Minister spraw zagranicznych polskiego rządu Jacek Czaputowicz podczas wizyty na Ukrainie udzielił wywiadu państwowej ukraińskiej agencji informacyjnej Ukrinform, w której mówił m.in. o problemie zakazu ekshumacji szczątków polskich ofiar na Ukrainie oraz o “strategicznej” wadze współpracy militarnej pomiędzy Polską a Ukrainą.

W dniach 30. listopada-1. grudnia br. minister Jacek Czaputowicz przebywał z oficjalną wizytą na Ukrainie, gdzie spotkał się z najważniejszymi ukraińskimi politykami – premierem Wołodymyrem Hrojsmanem i prezydentem Petrem Poroszenką. W pierwszym dniu wizyty udzielił również wywiadu agencji Ukrinform.

Odpowiadając na pytanie o zakaz ekshumacji szczątków polskich ofiar wydany przez ukraińskie władze oraz o “odbudowę zburzonych ukraińskich pomników na południu Polski” Czaputowicz ujawnił, że rozmawiał na temat zakazu ekshumacji z premierem Hrojsmanem. Podkreślał przy tym, że “ciężko wyjaśnić zakaz takich ekshumacji przez Ukrainę a polskiemu społeczeństwu ciężko to zrozumieć”. Z jego słów wynikało, że Hrojsman nie wiedział o problemie, który jest omawiany na szczeblu rządowym i prezydenckim między Polską a Ukrainą od ponad roku.

Premier Hrojsman powiedział, że nie wiedział o istnieniu takiego problemu w naszych stosunkach, obiecał to sprawdzić i pracować w tym kierunku. To byłby dobry gest, który który odblokowałby problematyczne momenty w naszych historycznych stosunkach. – powiedział Czaputowicz Ukrinformowi.

Szef polskiej dyplomacji powiedział jednocześnie, że strona ukraińska “też ma rację”, ponieważ ukraińskie pomniki, które “były postawione legalnie, powinny być odbudowane”.

Jacek Czaputowicz zapytany o to, czy Polska planuje rozszerzenie współpracy wojskowo-technicznej z Ukrainą, potwierdził, że strona polska traktuje tę współpracę w kategoriach strategicznych.

Wsparcie potencjału ukraińskiej armii jest strategicznym elementem współpracy między naszymi krajami. – mówił Czaputowicz przypominając o podpisaniu w grudniu 2016 roku umowy o współpracy wojskowej między Polską a Ukrainą. Według niego umowa ta rozszerzyła współpracę sektorów wojskowo-przemysłowych obu państw do 24 dziedzin.

Czaputowicz wymieniał, że polskie firmy współpracują z ukraińskimi m.in. w zakresie bezpilotowych statków powietrznych a także przy wytwarzaniu materiałów wybuchowych. “W ubiegłym roku podpisano umowę o współpracy pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową (PGZ) i jej ukraińskim odpowiednikiem Ukroboronpromem, która reguluje współpracę przy realizacji wspólnych projektów” – przypominał szef polskiej dyplomacji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE:
Czaputowicz w Kijowie: agresywna polityka Rosji przyniesie konsekwencje
Spotkanie Hrojsman-Czaputowicz. „Działania Rosji muszą spotkać się z symetryczną odpowiedzią”

Kresy.pl / Ukrinform

13 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. uvara
  uvara :

  Czyli jednak wyjaśniła się zagadka, to nie premedytacja ukraińskiego rządu wstrzymuje prace ekshumacyjne tylko “niewiedza” na ten temat… NO, to teraz roboty ruszą z kopyta, prawda? Chyba, że w zbliżających się wyborach zostanie wybrany nowy premier, przez następne 4 lata nic się nie zmienia a na kadencji polski MSZ ogłosi, że ich ukraiński partner znowu nie wiedział o problemie… no to się nazywa peszek!

  • jwu
   jwu :

   @uvara Taaaaaaaaaaak,ruszą z kopyta !!! Ale w międzyczasie, w Polsce będzie musiało powstać mauzoleum Bandery.W innym przypadku nici z ekshumacji ,nawet jak odbudują te rozebrane ,nielegalne pomniki banderowców.

  • Kasper1
   Kasper1 :

   @uvara “Szef polskiej dyplomacji powiedział jednocześnie, że strona ukraińska „też ma rację”, ponieważ ukraińskie pomniki, które „były postawione legalnie, powinny być odbudowane”. – no żesz k….a, ludzie trzymajcie mnie … . To jest “szef” na nie pranych przez dwa miesiące ukraińskich gaciach a nie szef polskiej dyplomacji. Polska dyplomacja od dawna nie istnieje a więc jakim cudem mogłaby mieć szefa.

 2. Kojoto
  Kojoto :

  ciaputowicz to godny następca waszczykowskiego i sikorskiego…. przypały warte siebie nawzajem – co morde otworzy, to albo Polskę ośmiesza, albo obraża. Chyba nie przez przyadek okupanci Polski wyznaczają takich kretynów na szefów MSZ.

  • Kasper1
   Kasper1 :

   @Kojoto Zapomniałeś o “orłach salonów” Fotydze i Schetynie. Polska dyplomacja nieustannie w “dobrych” rękach – wprost parada polskich dyplomatołów. Nienawidzę przemocy ale ten śmiejący się do banderowców ryj CIAPUtowicza i to z nimi “spijanie z dziubków” budzi we mnie najgorsze instynkty.

 3. tagore
  tagore :

  To bezsensowne oświadczenie Premiera Ukrainy świadczy o tym za kogo uważa on pupcie wołową Ciaputowicza i jaki status w jego oczach ma Polska . W końcu jako strategiczny partner “IV Rzeszy” może sobie pozwolić na miły gest wobec “zabiegającego o życzliwość” Ukrainy( lidera Europy Wschodniej) ,człowieka z Warszawy.

 4. Wolyn1943
  Wolyn1943 :

  Gdyby na miejscu min. Czaputowicza zasiadał człowiek o nieco bardziej lotnym umyśle – na te brednie Hrojsmana odpowiedziałby, że pierwsze słyszy o problemach Ukrainy w relacjach z Rosją! Gdyby… A tak – mamy potencjalną zgodę polskiego polityka reprezentującego wyżyny polskiej sceny rządowej na pomniki dla ludobójców. Gdzie stanie pierwszy?

 5. jwu
  jwu :

  Nie wiem na ile jest naiwny ,a na ile takiego gra ? Być może chodzi o to ,że w ten sposób chce usprawiedliwić Ukraińców (blokujących ekshumacje) w oczach Polaków.A wracając do zburzonych pomników, to niech ten “pożal się Boże” minister zrozumie ,że zniszczone pomniki nie były pomnikami ukraińskimi tylko “BANDEROWSKIMI”!!! Co dla Polaków, jest zasadniczą różnicą.

 6. gotan
  gotan :

  Czy ten “premier” to idiota,czy o drogę pyta..? A czaputowicz też tego nie wiedział..! A to ci heca! Prawdziwy ciaputowicz!…….Mam nadzieję,że w ślad za tym wyda kolejne oświadczenie o braku wiedzy w zespole probanderowców w Warszawie. MSZ polskojęzycznych ma.coraz większe kłopoty z pamięcią. Jednak w porę się zorientowali i wydali stosowne oświadczenie,iż to z ich winy nie poinformowali o fakcie wstrzymania prac
  ekshumacyjnych na Wołyniu. .

 7. JeszczePolska
  JeszczePolska :

  Nie wiedział…taaa .Zastanawiam się ILE jeszcze kłamstw wymyślą wspólnie z “polskim” MSZ! Kolejne pieniądze wyszarpane z naszego budżetu dla Ukrainy!!!

  Po wizycie Czaputowicza ,pisze Deszczyca na swoim twitterze o kolejnych pieniądzach z Polski.
  Підписали сьогодні з польськими партнерами протокол про продовження дії міжурядової угоди про надання кредиту на покращення прикордонної інфраструктури

  Podpisaliśmy dzisiaj z polskimi partnerami protokół o kontynuacji międzyrządowej umowy o udzielanie kredytów na poprawę infrastruktury granicznej. Pracujemy dalej!

  https://twitter.com/ADeshchytsia

  Przypominam zadłużenie Polski: 276%PKB

  https://rekinfinansow.pl/prawdziwe-zadluzenie-polski/

  same odsetki od długu 82 mln zl DZIENNIE!!

  http://niewygodne.info.pl/artykul9/04598-Codzienne-koszty-obslugi-polskiego-dlugu.htm
  za neon24

 8. Roman1
  Roman1 :

  Jeżeli Czaputowicz jest idiotą (a to jest prawie pewne), to niech wierzy w to co mówi, ale czy za idiotów uważa Polaków? Gomułka też nie wiedział, że w kraju nie było masła. Oj, doczekaliśmy się, że głupia propaganda wróciła.