W Rosji zauważono ruch wojskowych ciężarówek w stronę granicy z Białorusią [+VIDEO]

W sieciach społecznościowych pojawiły się doniesienia od rosyjskich użytkowników, którzy w niedzielę zaobserwowali w zachodniej części Rosji ruchy nieoznakowanych wojskowych samochodów ciężarowych zmierzających w kierunku granicy z Białorusią.

Zamieszczane nagrania i zdjęcia zebrali i przeanalizowali blogerzy z Conflict Intelligence Team. Jedną z kolumn zauważył i nagrał czytelni portalu Fontanka. Wedle jego słów kolumna poruszała się po drodze Petersburg-Psków i składała się z około 30-40 ciężarówek i kilku wojskowych pojazdów terenowych. Jak policzono, jeśli pojazdy przewoziły wojskowych, mogło ich tam być co najmniej 600.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Drugą kolumnę, która jechała od strony Moskwy w kierunku białoruskiej granicy, zauważyli m.in. czytelnicy portalu Meduza. W kolumnie jechały nieoznakowane ciężarówki identyczne z tymi, których używa Rosgwardia. Jedno z nagrań pojazdów posiada koordynaty wskazujące, że zostało wykonane w pobliżu Smoleńska, 83 kilometry od granicy z Białorusią.

Niektórzy internauci zauważyli, że pojazdy przewoziły ubranych na czarno, nieoznakowanych funkcjonariuszy.

Niektóre media określają część pojazdów mianem „więźniarek” używanych przez rosyjski OMON. Conflict Intelligence Team nie dotarł do informacji, czy kolumny wjechały już na Białoruś. Białoruskie niezależne portale informacyjne nie odnotowały dotąd takiego faktu. Zaobserwowano jedynie przemieszczanie się w kierunku zachodnim kolumn białoruskich pojazdów wojskowych, w tym bojowych wozów piechoty. Portal Tut.by zwrócił się do białoruskiego ministerstwa obrony o wyjaśnienie tej sytuacji. Według resortu pojazdy kierują się na zapowiedziane wcześniej ćwiczenia przy granicy z Litwą.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, w niedzielę doszło do kolejnej w ostatnich dniach rozmowy telefonicznej Aleksandra Łukaszenki i Władimira Putina. Po rozmowie Kreml podał w komunikacie, że rosyjski prezydent wyraził gotowość strony rosyjskiej do udzielenia Białorusi „niezbędnej pomocy w rozwiązywaniu problemów”, „w razie potrzeby” także w oparciu o Organizację Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz