Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas podczas wizyty w Moskwie stwierdził, że żegluga przez Cieśninę Kerczeńską nie jest obecnie utrudniona. – doniosła agencja Reutera.

Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas przyjechał w piątek z wizytą do Moskwy, gdzie spotkał się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem. Według agencji Reuters niemiecki gość powiedział w Moskwie, że Cieśnina Kerczeńska nie jest obecnie zablokowana.

„Cieśnina Kerczeńska jest obecnie wolna – co wszyscy zainteresowani wiedzą” – powiedział Maas cytowany przez Reutersa.

Przypomnijmy, że we wtorek minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin chciał zabrać ministrów spraw zagranicznych Polski i krajów bałtyckich do Mariupola, by pokazać im skutki tego, co ukraińskie władze nazywają rosyjską blokadą Morza Azowskiego. „Bardzo chciałem pokazać naszym partnerom mariupolski port, w którym stoją dwa statki a kiedyś wirowało życie” – pisał Klimkin w mediach społecznościowych. Wyjazd nie doszedł jednak do skutku z powodu warunków pogodowych. W związku z tym zagraniczni goście rozmawiali z przedstawicielami władz Mariupola przez wideołącze. „Omówiono najpilniejsze potrzeby społeczności regionu po wprowadzeniu przez Rosję ograniczeń w żegludze po akwenie Cieśniny Kerczeńskiej.” – informowało polskie MSZ.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak podaje agencja TASS, Heiko Maas przekazał również stronie rosyjskiej dokument poświęcony Cieśninie Kerczeńskiej. Siergiej Ławrow nie chciał komentować jego treści mówiąc, że jeszcze się z nią nie zapoznał. Ujawnił jednak, że dokument zawiera propozycję zaangażowania Ukrainy w sprawy żeglugi po Cieśninie. Ławrow wyraził sprzeciw w tej sprawie.

„Kanclerz Niemiec Angela Merkel prosiła prezydenta Rosji Władimira Putina o zgodę na przyjazd niemieckich i francuskich specjalistów w rejon Cieśniny Kerczeńskiej w celu przekonania się, jak wygląda przeprawa przez ten akwen [i] Putin zgodził się” – mówił Ławrow. „Minął miesiąc, ale nikt jeszcze nie przybył, a dziś pan Maas wręczył mi propozycję, która „opakowuje” przyjazd w jakiś dokument, a on z kolei powinien być uzgodniony z Ukrainą. Uważamy, że jeśli pomysł polega na konieczności ujęcia całej tej sytuacji w polityczną procedurę, w której strona ukraińska będzie podejmować decyzje, wówczas ryzykujemy, że znajdziemy się w takiej samej sytuacji, w jakiej znalazł się format normandzki”. – dodawał szef rosyjskiej dyplomacji.

Według Deutsche Welle Heiko Mass wezwał również do uwolnienia ukraińskich marynarzy zatrzymanych przez Rosjan w trakcie incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej w listopadzie ub. roku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Niemiecki gość dał także w Moskwie do zrozumienia, że Rosja łamie traktat INF, czemu może zapobiec likwidując nielegalny arsenał rakiet. „Uważamy, że Rosja może uratować tę umowę i nie jest tajemnicą, że my, tak jak i inne kraje NATO, uważamy, że jest rakieta, która narusza tę umowę i powinna ona zostać zlikwidowana” – cytuje jego słowa TASS.

Kresy.pl / Reuters / TASS / Deutsche Welle
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz