Federalna Służba Bezepieczeństwa ogłosiła zatrzymanie obywatela Rosji, który według wywiadu wysadził samochód byłego pracownika Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wasilija Prozorowa.

Zatrzymany to mężczyzna urodzony w 1983 r., którego FSB podejrzewa o to, iż na polecenie ukraińskich służb specjalnych wysadził w powietrze samochód byłego pracownika SBU, obywatela Rosji. W komunikacie nie podano nazwiska byłego funkcjonariusza SBU, jednak 12 kwietnia poinformowano, że Komitet Śledczy Rosji prowadzi śledztwo w sprawie eksplozji samochodu Prozorowa na północy Moskwy, podaje agencja informacyjna Interfax.

FSB twierdzi, że ​​zatrzymany obywatel już po rozpoczęciu specjalnej operacji wojskowej udał się na Ukrainę, „gdzie w październiku 2023 roku został zwerbowany w charakterze współpracownika SBU”.

„Na polecenie kuratora [oficera prowadzącego], który działał na bezpośrednie polecenie szefa SBU Wasilija Maluka” podejrzany przybył do Rosji w marcu tego roku, otrzymał elementy sterowanego radiowo urządzenia wybuchowego, zmontował bombę i po przeprowadzeniu rekonesansu ​​w okolicy, w której mieszkał były funkcjonariusz SBU, zaminował jego samochód, przytoczył Interfax.

FSB przypomniała, że ​​wydział stołeczny Komitetu Śledczego wszczął sprawę karną na podstawie artykułów kodeksu karnego „Usiłowanie zabójstwa” oraz „Nielegalne nabywanie, przekazywanie, sprzedaż, przechowywanie, transport lub przewożenie materiałów wybuchowych lub urządzeń wybuchowych”. Służba dodała, że śledczy szukują się do postawienia zarzutów także z artykułów o “akcie terroryzmu” i “zdadzie stanu”.

Wcześniej royjskie środki masowego przekazu informowały, że na trasie korwińskiej doszło do eksplozji Toyoty Land Cruiser Prado, której właścicielem był Wasilij Prozorow, były oficer SBU, który przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę przeprowadził się do Rosji. W wyniku eksplozji został ranny. Uszkodzone zostały także pobliskie samochody.

Prozorow był pracownikiem Służby Bezpieczeństwa Ukrainy od 1999 do 2018 roku. W 2019 roku na konferencji prasowej w Moskwie Prozorow stwierdził, że Ukraina jest odpowiedzialna za katastrofę malezyjskiego samolotu Boeing MH-17 i jest zamieszana w morderstwa dowódców sił nieuznawanej Donieckiej Republiki Ludowej. Twierdził także, że pracę SBU nadzorują zagraniczne służby specjalne.

SBU przyznała wówczas, że Prozorow rzeczywiście był jej pracownikiem, ale został zwolniony.

Czytaj także: Szojgu o “ukraińskim śladzie” w zamachu terrorystycznym

interfax.ru/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. RAFALXJXJXJ
    RAFALXJXJXJ :

    SBU jest teraz tożsame z SB OUN UPA / Służba Bezpeky/W czasie okupacji to była najbardziej znienawidzona komórka bezpieczeństwa w OUN Bandery. Likwidowała nie tylko inne narodowości na terenie Kresów ,ale i Ukraińców nie zgadzających się linia ludobójczą UPA. Robili czystki w samym OUN M Melnyka i szukałą sowieckich agentów. Było organizacją wyszkoloną przez Abwehre przed wojną i w czasie jej trwania w Zakopanym 1939-1940. Szkoła powstała po rozmowach między ZSRR a Niemcami w ramach Akcji AB. Po wojnie niedobitki SB Upa przedostały się na Zachód albo weszły we współprace agenturalną z NKWD co jest do dzisiaj tajemnicą skrywaną przez Ukraińców i historyków. Agentura SB weszła we współprace jako agenci na usługach NKWD podobnie jak w Polsce na usługach UB i dalej SB/MO. Znane byly w Polsce przypadki mordowania świadków zbrodni UPA ,które demaskowały swoich oprawców i ochraniania ich przez UB/SB/MO. To było podwaliną do stworzenia obecnej SBU wg modelu sowieckiej NKWD /KGB. Penetracja SBU przez sowieckie słuzby i potem Rosji powoduje co trochę sensacje w prasie o znalezieniu rosyjskich szpiegów w łonie SBU co kończy się ich likwidacją lub wydaleniem z kraju. Polska też jest pod obserwacją i działaniem SBU- Afera podkarpacka z politykami PIS w tle, naciski w łonie sejmu i ABW na zaniechanie ścigania tej sprawy , dziwne przypadki śmierci świadków/ pięściarz ps.Cygan/czy nadmierny wpływ na decyzje polityczne w Polsce , czy wręcz kolaboracja z rządem Zełeńskiego wbrew polskiej racji stanu ,która wzmogła się po 2016 kiedy to PIS podpisał tajną umowę na wspieranie i dostarczanie juncie Zełeńskiegowszelkich środków państwa polskiego od broni po pieniądze , paliwo i pomoc ludności bez warunków z drugiej strony. To trwa do dzisiaj mimo zmiany rządu i abrobacji USA/Niemiec .Informacje nt.UPA/SB pochodzą z książki Wiktora Poliszczuka – Fałszowanie historii najnowszej Ukrainy – Wołyń1943 i jego znaczenie – wyd.Warszawa -Toronto 1996