Wyjazd polskich prokuratorów i ekspertów do Smoleńska może nastąpić w najbliższych tygodniach.

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wyraził zgodę na przyjazd polskich prokuratorów oraz ekspertów do Smoleńska i dokonanie przez nich oględzin wraku polskiego samolotu, który rozbił się w pobliżu lotniska Siewiernyj wraz z 96 osobami na pokładzie, w tym prezydentem RP Lechem Kaczyńskim. – dowiedział się portal wpolityce.pl.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5360.41 PLN    (24.36%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Dziennikarz portalu Marek Pyza dotarł do treści listu, który Rosjanie przysłali stronie polskiej. „Strona Polska została poinformowana o możliwości przybycia przedstawicieli polskich kompetentnych organów do Federacji Rosyjskiej, zaproponowano także uzgodnienie terminu ich przybycia celem uczestnictwa w dodatkowych oględzinach agregatów, podzespołów i elementów konstrukcyjnych Tu-154M, który rozbił się w katastrofie 10 kwietnia 2010 roku.” – napisano w rosyjskiej odpowiedzi.

Nie wiadomo, kiedy polscy prokuratorzy i eksperci pojadą do Smoleńska. Ustalenia odnośnie konkretnego terminu wizyty, składu osobowego polskiej delegacji i zakresu czynności dopiero trwają. Według informacji portalu jest to kwestia najbliższych tygodni.

Rosyjska odpowiedź zawiera także powiadomienie o „niemożności rekonstrukcji samolotu z odłamków, zebranych na miejscu zdarzenia bez ich naruszenia, zmiany ich wyglądu zewnętrznego i cech szczególnych”. Wcześniej wnioskowała o to tzw. podkomisja smoleńska, która niezależnie od prokuratury prowadzi dochodzenie w sprawie przyczyn katastrofy. Podkomisja już 3 tygodnie temu informowała o braku zgody Rosjan na rekonstrukcję wraku, uznając to za dowód „złej woli albo absolutnego braku kompetencji w zakresie badań lotniczych”. Strona rosyjska odpierała te zarzuty twierdząc, że nie stara się utrudniać śledztwa, a jej przedstawiciele uzgadniają ramy czasowe, w którym polscy eksperci mogą badać w Smoleńsku wrak samolotu.

CZYTAJ TAKŻE: Odbyła się ostatnia ekshumacja ofiary katastrofy smoleńskiej

Kresy.pl / PAP / wpolityce.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz