Największe filary Mostu Krymskiego, który Rosja zbudowała nad Cieśniną Kerczeńską, zostały w ostatnim czasie zabezpieczone przed zderzeniami ze statkami morskimi. – podała w czwartek agencja TASS powołując się na centrum informacyjne firmy zarządzającej mostem. Filarów, na których opiera się przęsło mostu, bronią teraz specjalne konstrukcje.

Pod koniec roku przy filarach zakończono budowę specjalnych konstrukcji – pali. W przypadku awarii na pokładzie statku płynącego przez Kanał Kerczeńsko-Jenikalski [kanał żeglugowy w Cieśninie Kerczeńskiej – red.] pozwolą one uchronić zarówno statek jak i filary przed kontaktem. – oświadczyło centrum informacyjne „Most Kerczeński”.

Przypomnijmy, że w 25. listopada br. doszło do zbrojnej eskalacji w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej oddzielającej Morze Czarne od Morza Azowskiego. W czasie próby przepłynięcia cieśniny przez zespół ukraińskich okrętów doszło do próby sił z okrętami rosyjskich służb granicznych. Jedna jednostka ukraińska została staranowana, doszło do ostrzelania ukraińskiego okrętu, po czym trzy ukraińskie okręty Berdiańsk, Nikopol i Jany Kapu zostały zajęte przez RosjanRosjanie zatrzymali też wszystkich ukraińskich marynarzy, którzy zostali formalnie oskarżeni o nielegalne wpłynięcie na rosyjskie wody terytorialne. Władze w Kijowie obarczyły odpowiedzialnością Moskwę twierdząc, że ukraińskie okręty zostały zaatakowane na wodach międzynarodowych. Po incydencie ukraińskie władze wprowadziły na 30 dni stan wojenny we wschodniej i południowej części kraju.

W opublikowanym tydzień temu wywiadzie dla BBC Ukraina sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow zapowiedział, że Ukraina wkrótce ponownie wyśle swoje okręty do Cieśniny Kerczeńskiej. Powiedział także, że „w przypadku zagrożenia” ukraińskie wojska rakietowe nie będą miały problemu ze zniszczeniem „jakiejkolwiek przeprawy albo mostu, w tym tego, który jest tak rozreklamowany”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / TASS
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz