Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu uznał, że Ukraina nie stanowi zagrożenia dla jego państwa a jej naród nazwał „bratnim”.

Szojgu udzielił w niedzielę wywiadu czołowemu prorządowemu dziennikarzowi Władimirowi Sołowiowowi. „Nie mówiłbym o Ukrainie jako o zagrożeniu. Uważam, że naród ukraiński to bratni naród. To nie tylko nasi sąsiedzi, my jesteśmy jednym narodem. Tutaj wcale nawet nie chce się na ten temat rozwodzić i rozmyślać” – słowa ministra zacytowała agencja informacyjna RIA Nowosti.

Szojgu sugerował, że obecna postawa wrogości wobec Rosji została na Ukrainie sztucznie wykreowana. „Wierzymy i mamy nadzieję, że ta sytuacja kiedyś tam się zmieni i tam znajdzie się człowiek, które przerwie te całe nacjonalistyczne bachanalia, ufundowane zupełnie na niczym ani historycznie, ani faktologicznie, absolutnie na niczym.” – powiedział rosyjski minister obrony.

W czasie wywiadu nawiązał on bezpośrednio do narracji od dawna stosowanej przez prezydenta Rosji Władimira Putina, wielokrotnie twierdzącego, że Rosjanie i Ukraińcy stanowią jeden naród. W lipcu na stronie internetowej Kremla opublikowano obszerny artykuł, w którym prezydent Rosji Władimir Putin przekonywał, że historia Ukrainy jest historią jej jedności z Rosją i właśnie w ramach współpracy z Moskwą Ukraińcy mogą najlepiej realizować swoje interesy narodowej. Konflikty między Ukraińcami a Rosjanami Putina przypisał obcej inspiracji – polskiej bądź austriackiej, zaznaczając, że pod wpływem państw zachodnich Ukraina jest skazana na degradację.

Minister Szojgu włączył wspomniany artykuł Putina na listę lektur obowiązkowych dla oficerów i żołnierzy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego na Ukrainie jeszcze w lipcu, aż 41 proc. ukraińskich respondentów zgodziło się ze stwierdzeniem, że Rosjanie i Ukraińcy to jeden naród.

ria.ru/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz