Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu wyruszył wraz z całą delegacją swojego resortu do Iranu.

Rosyjska agencja informacyjna TASS poinformowała, że rosyjski minister wraz z delegacją przybył już do Teheranu. „Podczas wizyty delegacja rosyjskiego Ministerstwa Obrony przeprowadzi szereg negocjacji z dowództwem wojskowym” Iranu – tak cel wizyty tłumaczy samo rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Wizyta ta, jak podaje resort, „pomoże we wzmocnieniu rosyjsko-irańskich więzi wojskowych i stanie się ważnym etapem w rozwoju współpracy między obydwoma krajami”.

Oficjalna ceremonia powitania delegacji rosyjskiej z udziałem kompanii honorowej i orkiestry odbyła się w siedzibie głównej Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Islamskiej Republiki Iranu. Szojgu został powitany przez szefa tegoż sztabu gen. Mohammada Bageriego.

Iran od 1979 r. zmaga się z sankcjami ze strony USA. Po zawieszeniu części z nich na skutek podpisania umowy JCPOA, Iran znów stał się celem rozległych amerykańskich sankcji po jednostronnym wycofaniu się z umowy przez Waszyngton w 2018 r.

Rosja stała się celem rozległych sankcji USA i ich sprzymierzeńców po rozpoczęciu 24 lutego 2022 r. inwazji na Ukrainę na pełną skalę. Zbliżyło to Moskwę i Teheran.

Amunicja krążąca irańskiej produkcji stała się istotnym środkiem bojowym w arsenale Rosjan, z powodzeniem wykorzystywanym do rażenia nie tylko oddziałów Ukraińców, ale też infrastruktury Ukrainy, począwszy od października 2022 r.

Jednak USA ostrzegali już, że Irańczycy mogą dostarczyć Rosji także inne rodzaje uzbrojenia na przykład pociski rakietowe. Według urzędników administracji Joe Bidena w Rosji ma wręcz powstawać fabryka do produkcji dronów irańskiego typu.

tass.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply