Amerykańska telewizja CNN twierdzi, że Iran szykuje kolejne dostawy uzbrojeniu dla Rosji, w tym skuteczne rakiety.

Iran przygotowuje się do wysłania Rosji około tysiąca sztuk broni, w tym rakiet balistycznych krótkiego zasięgu ziemia-ziemia i większej liczby dronów uderzeniowych twierdzi CNN. Podając tę informację portal amerykańskiej telewizji powołała się na anonimowych urzędników „z zachodniego kraju, który ściśle monitorują program zbrojeniowy Iranu”.

Szykowana dostawa jest ściśle monitorowana, ponieważ byłby to pierwszy przypadek wysłania przez Iran zaawansowanych, precyzyjnych pocisków kierowanych do Rosji, co mogłoby dać Kremlowi znaczący atut na frontach wojny z Ukrainą.

Ostatnia dostawa broni z Iranu do Rosji obejmowała około 450 dronów, twierdzą cytowanie przez CNN urzędnicy, których Rosjanie już wykorzystali ze dużym skutkiem na Ukrainie. Nowa oczekiwana dostawa to znaczny wzrost irańskiego wsparcia dla wysiłków wojennych Rosji, która utknęła na Ukrainie i koncentruje się obecnie na rażeniu energetycznej infrastruktury. Kluczową rolę w tych atakach odgrywają irańskie drony Shahed-136.

Chociaż dokładny czas, kiedy dostawa dotrze do Rosji, jest wg. CNN „niejasny” źródła uważają, że broń na pewno zostanie dostarczona przed końcem roku.

Wysyłanie  do Rosji jest posunięciem, które prawdopodobnie spowoduje dalsze zaostrzenie stosunków z USA. W poniedziałek wysłannik USA ds. Iranu Rob Malley powiedział, że administracja Bidena nie będzie „marnować naszego czasu” na rozmowy o przywróceniu umowy w sprawie irańskiego programu atomowego (JCPOA), „jeśli nic się nie wydarzy”.

Sprzedaż irańskiej broni Rosji w czasie jej wojny przeciw Ukrainie oraz masowe protesty w Iranie pod feministycznymi hasłami we wrześniu skłoniły Stany Zjednoczone do nałożenia kolejnych sankcji na Iran.

cnn.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz