Rosyjska agencja atomowa (Rosatom) potwierdziła, że w zeszłym tygodniu pięciu rosyjskich fizyków zginęło w wybuchu instalacji atomowej.

Rosyjska, państwowa agencja informacyjna RIA Nowosti, powołując się na oświadczenie Rosatomu, podała w poniedziałek, że w wybuchu „nowego urządzenia specjalnego” zginęło pięciu naukowców z Wszechrosyjskiego Instytutu Naukowo-Badawczego Fizyki Eksperymentalnej (WNIIEF). Do wybuchu doszło 8 sierpnia, na skutek pożaru budynku w którym pracowali naukowcy, jaki znajdował się na terytorium jednostki wojskowej położonej w pobliżu Siewierodwińska, w obwodzie archangielskim.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Komunikat Rosatomu został jednak pierwotnie opublikowany w lokalnej gazecie w Sarowie, w obwodzie niżnonowogrodzkim, które jest miastem zamkniętym zarządzanym właśnie przez rosyjską agencję atomową. Rosyjskie Ministerstwo Obrony ujawniło już, że eksplodował element silnika atomowego rakiety wojskowej. Jej testy prowadzono już od roku, jak podał portal Interia, powołujący się na rosyjskie środki masowego przekazu.

W wypadku zginęli naukowcy Aleksiej Biuszyn, Jewgienij Koratajew, Wiaczesław Lipszew, Siergiej Piczugin i Władusław Janowskij. Rosatom przyznał, że po wybuchu w bazie wojskowej doszło w okolicach Siewierodwińska do „krótkotrwałego” wzrostu poziomu promieniowania.

Czytaj także: Rosjanie stworzyli ruchoma elektrownię atomową [+VIDEO]

ria.ru/interia.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz