Moskwa: Nawalny zatrzymany tuż po wyjściu z aresztu

Aleksiej Nawalny, jeden z przywódców rosyjskiej opozycji, został zatrzymany w poniedziałek w Moskwie tuż po wyjściu z zakładu karnego, gdzie odbywał karę 30-dniowego aresztu za organizację niezatwierdzonych demonstracji w styczniu br. Obecnie grozi mu odpowiedzialność za organizację podobnych protestów 9. września br.

O zatrzymaniu Nawalnego poinformowali w poniedziałek w mediach społecznościowych jego współpracownicy.

Aleksieja Nawalnego zatrzymano przy wyjściu ze specjalnego aresztu śledczego. Otworzyli drzwi – i natychmiast zaprowadzili do autobusu. Wywieźli w nieznanym kierunku. – napisał na Twitterze Leonid Wołkow, szef sztabu wyborczego Nawalnego.

Później Wołkow napisał, że zatrzymanego opozycjonistę zabrano do oddziału spraw wewnętrznych rejonu daniłowskiego w Moskwie. Według niego przeciwko Nawalnemu szykowana jest kolejna rozprawa w trybie administracyjnym – tym razem za organizację niezatwierdzonych przez władze demonstracji przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego 9. września br. Nawalny nie brał udziału w tych demonstracjach, ponieważ odbywał w tym czasie karę 30-dniowego aresztu za organizację protestów w styczniu br. Zdaniem opozycjonisty aresztowano go wówczas celowo, by nie mógł brać udziału we wrześniowych protestach.

Jak pisze Wołkow, pomimo uwięzienia Nawalny był w stanie pracować „zza kratek”. Tym razem ma grozić mu kara do 300 tys. rubli lub 20 dni aresztu za „nieprawidłowiści przy organizacji zgromadzenia, które doprowadziły do narażenia zdrowia”.

Przypomnijmy, że do zwołanych przez Nawalnego demonstracji przeciw podwyższeniu wieku emerytalnego doszło 9. września br. Część z nich odbywała się bez zgody władz, ponieważ termin demonstracji wyznaczono na dzień wyborów lokalnych w niektórych regionach Rosji. Według nieoficjalnych danych zatrzymanych zostało ponad tysiąc osób. W szeregu miast władze zatrzymały także koordynatorów sztabów Nawalnego – m.in. w Moskwie, Petersburgu, Jekaterynburgu, Ufie, Krasnojarsku i Magnitogorsku. Informowano także, że wśród zatrzymanych byli dziennikarze relacjonujący protesty.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Rosja: dowódca Rosgwardii wyzwał Nawalnego na pojedynek [+VIDEO]

Kresy.pl / AFP / Nowaja Gazieta

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz